Citroen, Yeni C5 Aircross SUV Hybrid ile elektrikli hamlesini başlatıyor

2560
Yeni C5 Aircross SUV Hybrid

Citroën, elektrikli otomobil hamlesini ürün gamının amiral gemisi olan Yeni C5 Aircross SUV Hybrid ile başlatıyor.

Citroën, 2023 yılına kadar ürün gamının yüzde 80’inin ve 2025 yılına kadar ise ürün gamının tamamının elektrik destekli olmasını hedefliyor. Yeni C5 Aircross SUV Hybrid ise markanın yeni ürün stratejisinin ilk şarj edilebilir hibrit modeli olarak öne çıkıyor. C5 Aircross SUV ile başlamak üzere bundan sonra satışa sunulan her yeni Citroën modelinin bir elektrik destekli versiyonu olacak. Böylece Citroën, kullanıcılarına şehir içinde elektrikli veya uzun yolculuklarda içten yanmalı olmak üzere zengin bir güç ve aktarma organı çeşitliliği sunuyor olacak.

Citroën CEO’su Linda Jackson yapmış olduğu değerlendirmede: “Elektrikli araç stratejimizin ilk hamlesini temsil eden Yeni C5 Aircross SUV Hybrid modelimizi tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Citroën’in teknoloji alanındaki amiral gemisi olan bu otomobil günlük kullanımda elektrikli veya ihtiyaç halinde benzinli motor seçeneği ve konforlu yapısıyla çok yönlü bir kullanım sunuyor.” dedi.

Özüne sadık ancak özgün dış ve iç tasarım

Tıpkı içten yanmalı motora sahip versiyonlar gibi Yeni C5 Aircross SUV Hybrid de özgün ve karakteristik bir tasarıma sahip. Gövde orantıları, uzun motor kaputu ve gövdeyi koruyan aksesuarlarıyla tipik bir SUV görünümü sergileyen yeni C5 Aircross SUV Hybrid son derece kapsamlı kişiselleştirme seçeneklerisunarken aynı zamanda hibrit sürüş moduna özgü detaylarla da dikkat çekiyor.

İçten yanmalı motorlarda sunulan ve kapıların alt bölgesindeki Airbump ve ön tamponun alt bölgesindeki bazı detayları vurgulayan gümüş, beyaz veya kırmızı gibi var olan renk paketlerine ek olarak hibrit versiyona özel yeni bir renk paketi daha sunuluyor; Anodised Blue. Bunun dışında hibrit versiyonu vurgulamak için Anodised Blue renginde arka bagaj kapağında “ḧybrid”ve ön çamurluklarda ise “ḧ”logosu devreye giriyor. Sağ taraftaki yakıt deposu kapağının bir benzeri sol tarafta bulunuyor. Söz konusu şarj soketi kapağı hibrit versiyonu içten yanmalı motora sahip versiyonlardan ayırıyor.

Dış tasarım gibi iç mekân tasarımında da Yeni C5 Aircross SUV Hybrid’e özgü bazı detaylar bulunuyor. Otomatik kararan iç dikiz aynası bunlardan biri. Çerçevesiz bu aynanın alt kenarı tamamen elektrikli sürüş modunda dışarıdan da fark edilebilen mavi bir ışık yayıyor. Böylece araç dışından da bu otomobilin o an tamamen elektrikli sürüş modunda ilerlediğini görebiliyor.

Bu sayede Yeni C5 Aircross SUV Hybrid sürücüsü kent merkezlerindeki emisyon kısıtlamalarının yapıldığı bölgelere daha rahat giriş yapabiliyor. Vites kumandasının sağında bulunan sürüş modu seçim düğmesi, sürücüye içten yanmalı motor ile elektromotorları yönetme imkânı sunuyor.

Diğer çoğu özellik gibi konsol tasarımı da içten yanmalı motorlara sahip versiyonlar ile ortaklık gösteriyor. 12,3 inç TFT ekran ve 8 inç yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekrana ev sahipliği yapan konsol modern bir görünüm sergilerken, aynı zamanda kabin içi ergonomiyi destekliyor. Genel tasarım aynı olsa da menüye eklenen bir dizi grafik ve şema bunun şarj edilebilir bir hibrit olduğunun altını çiziyor.

Düşük tüketim,düşük emisyon ve sıfır emisyonlu sessiz bir sürüş

Yeni C5 Aircross SUV Hybrid, benzinli motor ile elektro motoru bir arada kullanan yüksek verimlilik seviyesine sahip bir hibrit sistemle yollara çıkıyor. Groupe PSA’nın başarısını kanıtlamış PureTech benzinli motor 180 HP güç üretiyor ve Euro 6 emisyon normunu karşılıyor. Motor ile şanzımanın arasına entegre edilen elektromotor ise 80 kW güç üretiyor. İlk hareket anından itibaren 320 Nm tork kullanıma sunulan sistem toplamda 225 HP güç üretiyor. Güç hibrit sistem için optimize edilen ë-EAT8 otomatik şanzıman tarafından tekerleklere aktarılıyor.

EAT8 otomatik şanzıman

ë-EAT8 elektrikli otomatik şanzıman grubun başarısını kanıtlamış EAT8 otomatik şanzımanın daha da geliştirilmiş bir versiyonu ve çok plakalı ıslak kavramasıyla hızlı ve yumuşak vites geçişleriyle övgüyü hak ediyor. Şanzımanın Brake özelliği sürücünün ayağını gazdan çekmesiyle araca fren yaptırıyor. Sistem aynı zamanda fren anında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek bataryayı şarj ediyor. Alt devirlerden itibaren kullanıma sunulan yüksek tork değeri sayesinde son derece atak ve canlı bir sürüş gerçekleştirilebiliyor. İçten yanmalı motorun salt elektrikli sürüşün sona ermesiyle sessiz ve sarsıntısız bir şekilde devreye girmesi için gelişmiş bir marş-jeneratörü devreye giriyor.

50 km’ye kadar tamamen elektrikli bir sürüş

Elektromotoru 13,2 kWh kapasiteli yüksek voltajlı 200 V lityum-iyon batarya besliyor. 135 km/s hıza kadar çalışan sistem 50 km’ye kadar tamamen elektrikli bir sürüş sunuyor. Dolayısıyla sürücü ev ve iş yerinde gerekli şarj imkânlarının da olması halinde hafta boyunca benzinli motoru hiç kullanmadan ev-iş-ev arasındaki yolculuklarını gerçekleştirebiliyor. 32 A Wall Box ve opsiyon olarak sunulan 7,4 kW şarj ile 2 saatten kısa bir sürede tamamlanabilen şarj süresi,Green’up™ Legrand 14 A soket ve 3,7 kW şarj ile 4 saat, standart 8 A yerel priz ve 3,7 kW şarj ile ise 7 saat oluyor. Sistem bataryaları şarj kapasitesinin yüzde 70’i için 160.000 km’ye kadar veya 8 yıl garanti ile sunuluyor.

C5 Aircross SUV ile benzer konfor özellikleri

Büyük oranda içten yanmalı motora sahip versiyonla aynı konfor özelliklerine sahip olan Yeni C5 Aircross SUV Hybrid’de buna ilave olarak ë-Comfort özellikleri devreye giriyor. Özellikle sıfır emisyonlu tamamen elektrikli sürüş modunda gürültü ve titreşim seviyesini azaltarak daha konforlubir sürüş sunuluyor. Yeni C5 Aircross SUV Hybrid’de standart olarak sunulan akustik ön cam önemli bir sorumluluk üstleniyor. Böylece kabin içinde bir koza etkisi yaratılabiliyor.

Markanın 100 yıllık süspansiyon konforu

Diğer C5 Aircross SUV versiyonları gibi yeni Citroën C5 Aircross SUV Hybrid’de sunulan Progressive Hydraulic Cushions® süspansiyon “Uçan Halı” etkisini beraberinde getiriyor. Bu yenilikçi teknoloji tesis etmiş olduğu sürüş konforu ile birlikte üstün sürüş dinamikleri ve sürüş keyfi de sunuyor.

Markanın 100 yıllık süspansiyon konforu deneyiminin gelmiş olduğu en son noktayı temsil eden Progressive Hydraulic Cushions® süspansiyon, markanın bundan sonraki modellerinde de kullanılacak. Söz konusu yenilikçi teknoloji markanın motorsporları deneyimine dayanıyor.

Sistemde uygulanan hidrolik çözüm sayesinde süspansiyon yolu uzarken böylece darbeler çok daha büyük bir olgunlukla karşılanıyor. Rallide test edilen ve denenen bu çözüm, Citroën ZX’i 1994 yılında Paris-Dakar Rallisinde zafere taşırken bugün hala Citroën C3 WRC’de kullanılmaya devam ediyor.

Sadece daha fazla konfor sunmakla kalmayan yeni süspansiyon aynı zamanda sürüş stabilitesine de katkı sağlıyor. Mümkün olan en üst konfor seviyesinde üstün yol tutuş özellikleri sunmak üzere geliştirilen yeni süspansiyon sisteminin 20 adet patenti bulunuyor. Hibrit versiyona özel bir donanım olarak Yeni C5 Aircross SUV Hybrid’de daha konforlu, daha dengeli ve daha güvenli bir sürüşü beraberinde getiren çok kollu bir arka aks devreye giriyor.

Süspansiyon sistemiyle sınırlı kalmayan gelişmiş konfor seviyesi, koltuklarla devam ediyor. Şekliyle vücudu saran Advanced Comfort Koltuklar yüksek oturma pozisyonuyla yola ve çevreye hakim bir sürüş sunuyor. Sert dolgu malzemesine sahip alt katmanın üzerinde 15 mm kalınlığında daha yumuşak ikinci bir katman yer alıyor.

Sert alt katman ve daha yumuşak üst katmandan oluşan kombinasyon benzersiz bir konfor deneyimi sunuyor. Kaliteli kumaşlar oturma konforunu tamamlıyor. Yan destekleri güçlendirilmiş koltuklar bel ve baldır desteğiyle vücudu sıkıca kavrarken uzun yol konforunu ve bunun yanı sıra uzun dayanım süresiyle otomobilin genel kalite algısını destekliyor. Sürücü ve beraberindeki yolcu; sırt eğimi, koltuk yüksekliği, başlık yüksekliği ve derinliği olmak üzere farklı ayar imkânlarıyla ideal oturma pozisyonunu ayarlayabiliyor.

Citroën C5 Aircross SUV gibi Yeni C5 Aircross SUV Hybrid de sınıfının en kullanışlı ve fonksiyonel SUV’u olarak öne çıkıyor. Her biri bağımsız üç adet arka koltuk, kızaklar üzerinde ileri-geri hareket edebiliyor,katlanabiliyor ve sırt eğimi ayarlanabiliyor.

Sadece üstün konfor özellikleriyle dikkat çekmekle kalmayan arka koltukların her biri aynı büyüklüğe sahip olduğundan orta koltuk dahil arka koltuklarda üç yetişkin aynı oturma alanının keyfini sürebiliyor. Sadece geniş bir yaşama alanı sunmakla kalmayan Yeni C5 Aircross SUV Hybrid aynı zamanda geniş bagaj alanıyla da kullanıcısını şımartıyor. Bagaj hacmi kullanım şekline bağlı olarak cam hizasına kadar 460 litre ile 600 litre arasında değişirken,arka koltukların katlanmasıyla 1,90 metrelik bir yükleme uzunluğu elde ediliyor.

Gelişmiş güvenlik özellikleri

Sadece günlük sürüş koşullarını kolaylaştırmakla kalmayan bu sistemler aynı zamanda otonom sürüşe yönelik ilk adımı oluşturuyor. Söz konusu sistemlerin çalışması için ön camın üst bölümünde bir adet kamera ve ayrıca tampon ızgarasında bir adet radarlı sensör görev yapıyor.

Yeni C5 Aircross SUV Hybrid daha rahat ve daha güvenli bir sürüş sunmak üzere modern teknolojinin gelmiş olduğu en son noktayı temsil eden; Aktif Güvenlik Freni, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Aktif Şerit Takip Sistemi, Uyarlanabilir Hıza Sabitleme Sistemi, Çarpışma Uyarı Sistemi, Kahve Molası Uyarı Sistemi, Dikkat Dağınıklığı Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanımlama ve Hız Önerme Sistemi, Dur-kalk fonksiyonuna sahip Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi ve Aktif Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi özelliklerini bir arada kullanan Otoyol Sürüş Yardımcısı, Uzun Far Yardımcısı, Park Yardımcısı, Top Rear Vision Geri Görüş Kamerası, Eğim İniş Yardımcısı fonksiyonuna sahip Grip Control, Yokuş Kalkış Desteği, Statik Dönüş Aydınlatması ve Römork Stabilite Yardımcısı olmak üzere 20 adet sürüş destek sistemiyle yollara çıkıyor.

Hayati kolaylaştıran gelişmiş bağlanabilirlik özellikler

Yeni C5 Aircross SUV Hybrid’de sunulan özel akıllı hizmetler; sakin,pürüzsüz, sarsıntıdan arındırılmış konforlu ve güvenli bir sürüş keyfini beraberinde getiriyor. Sunulan çözümler kullanıcı ile otomobili arasında benzersiz bir bağ tesis ediyor. Elektrik sistemlerinin tamamını kapsayan bu teknolojik çözümler, aracın daha kolay ve zahmetsiz kullanılmasını sağlıyor.

CitroënConnect Box, My Citroën uygulaması üzerinden günlük asistan, acil arama ve aracın uzaktan yönetilmesi gibi çözümler sunuyor. Kullanıcı My Citroën uygulaması üzerinden; aracı uzaktan kilitleme/açma, şarj zamanlaması programlama, önceden programlamak üzere aracın kullanım öncesi ısıtılması/soğutulması, batarya durumunun kontrol edilmesi, yakıt miktarının kontrol edilmesi, sürüş menzili ve araç konumunu belirleme gibi hizmetlere erişim sağlayabiliyor.

Citroën Connect Nav,navigasyon sistemi trafik bilgisinin ve riskli bölgelerin gerçek zamanlı olarak gösterilmesini sağlıyor. Sistem aracın elektrikli güç ve aktarma organlarını destekleyecek şekilde geliştirildi. Sistem akaryakıt istasyonları dışında elektrikli şarj noktalarını gösteren kapsamlı bir POI fonksiyonu ve bunun dışında aracın tamamen elektrikli veya hibrit sürüş modundaki menzilini daha iyi yönetmek üzere akü şarj seviyesini grafiklerle göstererek kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor.

Mirror Screen, kullanıcının akıllı telefonuyla uyumlu tüm uygulamalara aracın dokunmatik ekranı üzerinden kolayca erişebilmesi için Apple Carplay ve Android Auto ile ekran yansıtma fonksiyonunu kullanıma sunuyor.

Teknik Veriler

Yeni Citroën C5 Aircross SUV Hybrid 225 ë-EAT8

Benzinli motor: PureTech 180 S&S Euro 6 – 180 HP (132 kW)
Elektromotor güç üretimi: 110 HP (80 kW)
Elektromotor tork üretimi: 320 Nm
Sistem güç üretimi: 225 HP (165 kW)
Batarya: Yüksek voltajlı 200Volt Li-iyon 13,2 kWh
Güç aktarımı: Önden çekiş, ë-EAT8 elektrikli otomatik şanzıman
Elektrikli menzil (WLTP): 50 km (135 km/s’ye kadar)
CO2emisyon değeri (WLTP): 39 g/km
Karma tüketim (WLTP): 1,7 lt/100 km
Şarj süresi: 32 A Wall Box ve opsiyonel 7,4 kW şarj ile 2 saatten kısa
Green’up™ Legrand 14 A soket ve 3,7 kW şarj ile 4 saat
Standart 8 A yerel priz ve 3,7 kW şarj ile 7 saat