Coronavirüs’ün kontrol altına alınması 2020 sonrasına sarkarsa…

1111

Küresel Veri Analitiği ve Danışmanlık Şirketi Dun & Bradstreet, Çin’de ortaya çıktığı günden beri tüm dünyayı alarma geçiren corona virüsünün ekonomiye olası etkilerini değerlendiren bir rapor açıkladı.

Virüsün ekonomik etkisinin, virüsün kontrol altına alınmasını 2020 ve 2020 sonrası olmak üzere iki senaryoya göre analiz edildiği raporda, içerisinde Fortune 1000’de yer alan 938 küresel devin yer aldığı en az 5 milyon şirketin virüsün etkilediği bölgede tedarikçisinin bulunması dolayısıyla risk altında olduğuna dikkat çekildi.

Senaryo 1: 2020’de virüs kontrol altına alınırsa…

Dun & Bradstreet, virüsün dünya ekonomisi üzerindeki olası etkilerini iki senaryo üzerinden analiz etti. Çin hükümetinin de gerçekleşmesi için yoğun çaba sarf ettiği ilk senaryoda, salgının 2020 yılında kontrol altına alınması üzerinde duruluyor. Dun & Bradstreet’in “virüs için bir aşının üretilmesi, salgının yayılmasının önlenmesi ve özellikle yaz aylarına kadar virüsün kontrol altına alınması”na dayanan ilk senaryosuna göre, Çin’in büyümesinin bir çeyrek daha yavaşlamanın ardından yeniden virüs öncesi büyüme patikasına gireceği öngörülüyor. Bu senaryoya göre, 2020 yılında virüsün çıktığı Hubei eyaletinin büyümesinde 3, Çin’in büyümesinde ise 2 puanlık gerileme olacak. Bu senaryoda corona virüsünün 2020 yılında dünya ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisinin görece sınırlı kalacağı ancak yine de dünya ekonomik büyümesini 1puanın altında da olsa aşağı çekeceği tahmin ediliyor.

Senaryo 2: Virüsün kontrol altına alınması 2020 sonrasına sarkarsa…

Dun & Bradstreet, ilk senaryoya göre daha olumsuz olan ikinci senaryoda ise virüs ile etkin mücadelenin 2020 sonrasına sarkmasını analiz ediyor. Aşının 2020 yılı ikinci çeyreğinde hala bulunamaması ve virüsün uluslararası yayılımının kontrolünün zor olduğu bu senaryoda, Çin’in dünyanın geri kalanından izolasyonu bekleniyor. Dun & Bradstreetraporunda, böyle bir durumun Çin ekonomisi üzerinde oldukça olumsuz etkileri olacağı belirtiliyor. Bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda corona virüsünün, Hubei eyaletinin büyümesini 4, Çin’in büyümesini ise 3 puan düşürmesi öngörülüyor. Bu senaryoda, corona virüsünün 2020 yılında dünya ekonomik büyümesini 1puan düşürerek çok ciddi bir etkiye neden olacağı tahmin ediliyor.

En çok dayanıklı mallar sektörü risk altında

Dun & Bradstreet’in verilerine göre, Çin’de virüsün etkilediği bölgede birinci derecede tedarikçisi olan sektörlerin başında ise dayanıklı mallara ilişkin toptan ticaret sektörü geliyor. Virüsün etkilediği bölgede tedarikçisi olan şirketlerin yüzde 17,8’i dayanıklı malların toptan ticareti sektöründe yer alıyor. Bunların yüzde 10,6’sını dayanıklı olmayan malların toptan ticareti, yüzde 4,8’inin perakende ve sınai ve ticari makineler ve bilgisayarlar oluşturuyor.