Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli otomobilin yıldızı Musk ile görüştü

2106

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de elektrikli otomobil pazarının öncü ismi Tesla Motor’un CEO’su ve Space X şirketi’nin sahibi Elon Musk ile biraraya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de elektrikli otomobil pazarının öncü ismi Tesla Motor‘un CEO’su Elon Musk ile biraraya geldi. Görüşmeye Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de katıldı. Teknoloji dünyasının son günlerde en çok konuşulan kişilerinden biri olan Elon Musk ve Erdoğan görüşmesinin sonucu merakla bekleniyor. Yapılan görüşmede çalışmaları başlayan yerli otomobil konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu tahmin ediliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Space X şirketinin kurucusu Elon Musk’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Kabulde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da hazır bulundu.

Elon Musk kimdir?

SpaceX şirketinin kurucusu ve elektrikli otomobil üreten Tesla şirketinin CEO’su Elon Musk, 2001 yılında Mars’ta sera kurarak, sebze-meyve yetiştirilmesini öngören “Mars Vahası” projesini geliştirdi. 2002 yılında da uzay araştırmaları teknolojileri geliştiren SpaceX şirketini kurdu. Burada uzaya gitmek için özel kullanıma açık roketler ve roket motorları geliştiriliyor. Musk, insanların uzay uçuşlarının maliyetini 10’da birini indirmeyi kendine hedef belirlemiş bir isim. 2011 yılında, 10-20 yıl içerisinde Mart yüzeyine insan taşımacılığına başlamayı umduğunu söylemişti. Ashlee Vance’ın Türkçe’ye de tercüme dilen Elon Musk biyografisine göre, Güney Afrika doğumlu iş adamı, Mars’ta 2040 yılına kadar 80 bin nüfuslu bir koloni kurmak istiyor.

Tesla’nın piyasa değeri 51.4 milyar dolar

Musk’ın sahip olduğu otomobil markası Tesla’nın piyasa değeri 51.4 milyar dolar. Musk’ın bir diğer şirketi SpaceX şirketinin piyasa değeri ise 21 milyar dolar.

Yerli Oto için işbirliği mi yapılacak?

Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sürpriz görüşmesi, yerli oto ile ilişkilendiriliyor. Görüşme ile ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Ancak Ankara’nın nabzını tutanlara göre, görüşmenin asıl amacı ‘yerli oto’.