Dacia Duster Avrupa’nın en çok satan ikinci küçük SUV’u!

2369
Dacia Duster Avrupa'nın en çok satan ikinci küçük SUV'u!

Dacia Duster, tasarımı ve satın alınabilirliği ile Avrupa’nın en çok satan ikinci küçük SUV’u oldu.

Segmentine göre Duster, geçen yıl Renault Captur’dan sonra Avrupa’nın en çok satan ikinci SUV’u oldu. Dacia, düşük maliyeti nedeniyle Renault’nun en hızlı büyüyen markalarından biri haline geldi.

Hibrit Duster geliyor

Bilindiği gibi Renault marka otomobiller Dacia ürün gamında yer alan modellerden daha az karbondioksit yayıyor. Avrupa’da yürürlüğe girecek emisyon kurallarında cezaya takılmayı önlemek amacıyla hibrit seçeneği devreye sokulacak.

 “Sürekli süt veren inek!” benzetmesi

Bu benzetme bir zamanlar Renault‘nun 2 numarası olan ve şu anda PSA‘nın CEO’su olan Carlos Tavares‘e ait. Tavares, Renault‘nun başında iken Romen otomobil üreticisi Dacia için “sürekli süt veren inek” deyimini kullanmıştı.

1999’dan beri Renault‘nun sahibi olduğu Dacia, Fransız otomobil üreticisi için rekabetçi yönüyle de öne çıkıyor. Özellikle Batı Avrupa’daki rakip markalar; Fiat Chrysler Automobiles ve PSA Group‘un SUV’lerinden daha ucuz oluşu da Dacia Duster‘ı tercihlerde öne çıkarıyor.

Dacia Duster Avrupa’da kaça satılıyor?

Renault‘nun Avrupa’daki önemli kozu Duster‘ın satış fiyatı yaklaşık 8 bin Euro’dan başlıyor. Yani 51 bin TL. Donanımlı seçenekler ise, 12 bin Euro’dan başlıyor.

 1966’da komünist rejim döneminde kurulan Dacia‘nın Romanya ve Kuzey Afrika‘da birer üretim üssü bulunuyor. Dacia‘nın toplam satışları Renault’nun toplamının yaklaşık beşte birini oluşturuyor.