Dacia’nın Renault şemsiyesi altında Avrupa’daki 15 yıllık başarı hikayesi

2605
Dacia'nın Renault şemsiyesi altında Avrupa'daki 15 yıllık başarı hikayesi

Renault şemsiyesi altında Avrupa Pazarı’nda 15. yılını kutlayan Dacia, 2005 yılından bu yana Avrupa’da 6,4 milyon araç satışına imza atarak, büyük bir başarı sağladı.

Aslında bu başarı hikayesi otomotiv endüstrisinde gözlemlenen eşsiz bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor. 2019 yılında ise Dacia, bu başarıyı Avrupa’da sağladığı % 3.8’lik pazar payı ile de pekiştirdi.


Dacia, tek bir modelden 6,5 milyon müşteriye ulaşan benzersiz bir başarı hikayesi elde etti. Bugüne gelindiğinde kapsamlı, zengin ürün yelpazesiyle, otomotiv sektörünün rekabetçi bir markası haline geldi. Avrupa’da Logan’ın piyasaya sürülmesinden %100 elektrikli Spring şov otomobiline kadar 15 yılı aşkın bir gerçek başarı hikayesine bakıyoruz.

Devrim niteliğinde uygun fiyatlı bir modelin doğuşu

1966 yılında Romanya’da kurulan otomobil üreticisi Dacia, her zaman Renault ile bağlantılıydı: sadece yerel pazarda bulunan ilk modeli, Dacia 1100 olarak yeniden adlandırılan ve Fransa’da üretilen parçalar kullanılarak montajı yapılan Renault 8 idi.1999 yılında Groupe Renault, açık bir vizyonla Romen üreticisini satın aldı: İlk iş olarak Dacia’nın Doğu Avrupa pazarında en ucuz aracını pazarlamak için Dacia’ya uzmanlık sağlayarak bölgesel durumunu geliştirdi. Daha sonra yeniden yapılandırmaya giderek, markayı bugünlere taşıyan rotayı belirledi. Aslında o zaman Renault Grubu deyim yerindeyse, sektörün kurallarını çiğnedi ve başarı odaklı bir hedef belirledi diyebiliriz. Çünkü Dacia üzerinde belirlediği hedef, neredeyse herkes tarafından ‘iddialı’ olarak görüldü…

Groupe Renault parça ve teknolojilerinin kullanımı

Otomotiv endüstrisinde ilk kez tasarım ve maliyet prensibinden yola çıkılarak, “maliyete göre tasarım” yöntemi uygulandı. O zaman yenilikçi olan bu yöntem, geleneksel tasarım mantığından taviz vermeden; güvenilirlik ve güvenlik ön planda tutuldu. Maliyet optimizasyonu araç tasarımının her aşamasında bir zorunluluk haline getirildi. Başlangıçtan bitişe kadar, nihai satış fiyatı her teknik aşamaya dahil edildi. Bu strateji çerçevesinde, kanıtlanmış Groupe Renault parça ve teknolojilerinin kullanımı önemli bir güç oldu. Tasarımdan üretime kadar, oluşturulan Dacia proje ekipleri her şeye sıfırdan başlayarak sıkı bir bütçeye sadık kaldılar.

Logan, satın almanın en verimli ürünü oldu!

2004 yılında piyasaya sürülen Logan, beklentilere yönelik neredeyse tüm vaatlerini tuttu: Rekor bir büyüklük / genişlik oranı ve temel ekipmanın yanı sıra rakipsiz bir satış fiyatı… Dacia, yeni otomobili adeta demokratikleştirerek otomobil pazarında devrim yarattı diyebiliriz. “İkinci el otomobil fiyatına sıfır otomobil felsefesi” 2005’ten bu yana Avrupa çapındaki başarıyı getirdi. Bu strateji adeta Dacia almanın referans noktası oldu.

İkonik bir model olan Dacia Logan 2004 yılından bu yana toplam 1.8 milyon adet satışa imza attı.

Kazanan bir üçlü: Sandero, Duster, Logan MCV

Logan’ın başarısıyla desteklenen Dacia, 2008 yılında Sandero ve SUV versiyonu Sandero Stepway ile ürün yelpazesini genişletti. Kompaktlığı geniş bir iç mekanla birleştiren Sandero, sınıfında rakiplerine meydan okuyacak kadar çok yönlü avantajlara sahip.

Dacia Duster’ın piyasaya sürülmesiyle 2010 yılında yeni bir devrim başladı. Şu anda en çok satan bu model, şimdiye kadar sadece en üst düzey modellerde sunulan özellikleriyle SUV segmentini çok daha erişilebilir hale getirdi.

Sandero (Sandero Stepway dahil) 2018’de en yüksek satışlara ulaştı. Pazara çıktığından bu yana toplam 2,1 milyon adet satıldı. 2010 yılından bu yana ise toplam 1,6 milyon adet satıldı.

Dacia’nın, fiyat/donanım skalasını baz aldığımızda basit, güvenilir ve sağlam araçlarla müşterilerinin temel ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılamaya devam ettiğini görürüz. Dacia mevcut ürün gamına ek olarak, 2007 yılında Logan MCV (station wagon), 2012’de Lodgy (MPV) ve Dokker (MPV ve van) ile ürün yelpazesini genişletti.

Marka, müşterilerinin coşkusu sayesinde aktif özel bir müşteri topluluğuna sahip. Dacia şu anda birçok segmentte Avrupa’da 5. marka konumunda.

Yarının temellerini sunuyor!

Dacia, müşterilerini dinleyen ve geleceğin hareketliliğinin getirdiği zorlukların farkında olan modern bir marka haline geldi.
Çevreye duyarlı üretime yönelen Dacia, tüm özel araç yelpazesinde çift yakıtlı (benzinli / LPG) modeller sunan neredeyse tek üretici pozisyonunda.

Sırada ucuz elektrikli araç üretimi var

Groupe Renault uzmanlığından yararlanan bir sonraki Dacia devrimi, uygun fiyatlı elektrikli araçların üretimini içerecek. Mart 2020’de marka, ilk tamamen elektrikli modeli olan Spring elektrikli showcar’ı tanıttı. Spring elektrikli, Dacia imzasını taşıyan ilk şehir otomobili; 5 kapılı, geniş iç mekanı ve tek şarj ile 200 km menzilli bir araç olarak öne çıkıyor.

Dacia Spring, Dacia’nın herkes için erişilebilir sürdürülebilir mobilite vaat edebileceğinin ve cesur değerlerine sadık kalabileceğinin bir yerde kanıtı.