DAF CF Electric, elektrik gücüyle 150 bin kilometre katetti

1974
DAF CF Electric, elektrik gücüyle 150 bin kilometre katetti

DAF Trucks’ın elektrikli kamyonu DAF CF Electric, 150 bin kilometre yol yaparak çok kapsamlı bir deneyime imza attı.

Dünyanın çevresini neredeyse dört kez dönebilecek mesafeye eş değer toplam 150 bin kilometrelik mesafeyi sadece elektrik gücüyle katetti. VDL E-Power teknolojisiyle donatılmış bu gelişmiş DAF’ın elektrikli kamyonları gıda ve konteyner taşımacılığı gibi hizmetlerde kullanıldı.

DAF elektrikli kamyonlara Green Truck Logistics Solution 2019 ödülü

Gelecekte şehir merkezlerinde yalnızca emisyonsuz ve neredeyse tamamen sessiz araçların kullanımına izin verileceği için; DAF Trucks, DAF CF Electric ile buna şimdiden hazır olduğunu ulaşılması zor bir uygulama ile test ettı. Nitekim DAF CF Electric geçtiğimiz Haziran ayında, Avrupa’da yenilikçi ve sürdürülebilir lojistik hizmetlerine yönelik gelecek vaat eden ve yeni teknolojiler barıdırdığı için; Green Truck Logistics Solution 2019 ödülüne layık görüldü.

Şimdilik sınırlı sayıda satış yapılıyor

İlk DAF CF Electric bir yıl önce teslim edildi, o zamandan bu yana toplamda altı adet tamamen elektrikli kamyonla derin bir deneyim kazandı.
DAF Trucks Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Sorumlusu Richard Zink, DAF CF Electric’in satış politikasına ilişkin şöyle konuştu: “CF Electric’i sınırlı sayıda satmaya başlayabileceğimiz noktaya geldik. Yılda birkaç düzine kadar üretildiğini düşünün. Mükemmel kaliteyi garanti etmek için üretimi kontrollü bir şekilde yapıyoruz. Aynı anda servis ağımızı da tam anlamıyla adım adım geliştirliyoruz. CF Electric çekici ünitesi artık Hollanda’da, Belçika’da ve Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde müşterilere sunuldu. Yerel pil şarj etme altyapısına ve satış sonrası olanaklarına bağlı olarak Avrupa’nın diğer kısımlarında da satışların başlatılması gerçekleşecek.”

Elektrikli kamyonlarda ticari uygulanabilirlik çok önemli

CF Electric, müşterilerin bir elektrikli kamyonun ticari uygulanabilirliğini görmelerine ve bu aracı kullanmanın günlük uygulamalarda nasıl faydalı olduğunu deneyimlemelerine yardımcı oldu. İlk birkaç hafta boyunca CF Electric kamyonları 100 kilometrelik menzilinin yalnızca sınırlı bir kısmını kullanan bazı lojistik firmaları artık araçla günde yaklaşık 250 kilometre yol katediyor.

Elektrikli kamyonlar haftada 7 gün, günde 18 saat çalışıyor!

DAF elektrikli kamyonları kullanan Hollandalı Jumbo, Simon Loos ve Tinie Manders Transport ile Alman Rhenus Group şirketlerinin filolarında birer CF Electric yer alıyor. Ayrıca Tinie Manders’ta bu elektrikli kamyon çok yoğun bir şekilde kullanılıyor. Çekici şu ana kadar 30.000 kilometreden fazla yol yapmış durumda ve haftanın yedi günü sabahın altısından gece yarısına kadar çalışıyor.

DAF CF Electric hakkında

DAF CF Electric, tek veya çift dingilli römorklarla ve 37 tona kadar GVW’lerle kullanılabilen şehir içi bölgelerdeki dağıtım uygulamaları için geliştirilmiş tamamen elektrikli bir 4×2 çekicidir. Bu kamyon “2018 Yılının Uluslararası Kamyonu” seçilen DAF CF’yi temel alıyor ve VDL’nin E-Power Teknolojisi sayesinde tamamen elektrikle çalışıyor. Akıllı güç aktarma organının merkezi 210 kilovat gücündeki elektrik motorudur. Bu motor, enerjisini toplam kapasitesi 170 kilovat saat olan lityum iyon pil grubundan alıyor. CF Electric’in menzili yaklaşık 100 kilometre olup bu miktar şehir içi dağıtımdaki yüksek hacimli taşıma uygulamaları için uygundur.

DAF CF Electric — Teknik özellikler
Çekicinin ağırlığı: 9700 kg
Elektrik motoru: 210 kW
Tork : 2000 Nm
Pil kapasitesi : 170 kWh
Tamamen şarj edilmiş durumdayken aracın menzili (yaklaşık): 100 km
Pillerin hızlı şarj süresi: 35 dakika (300 kW’de)