Daimler ve Mercedes’te bir dönem sona erdi

1581

Daimler AG’nin 13 yıllık efsane CEO’su ve Mercedes-Benz Başkanı Dieter Zetsche, görevinden ayrıldı. Yerine İsveç kökenli Ola Källenius, atandı.

Dün Berlin’de yapılan ‘Yıllık Yönetim Kurulu Toplantısı’nda mevcut görevlerini bırakan Dieter Zetsche, bundan böyle Daimler AGnin Denetleme Kurulu’nda görev alacak.

‘Otomotiv endüstrisinde dünya çapında tek iş lideri’

Dieter Zetsche, Daimler’in başına getirildiğinde “Bir numaralı birinci sınıf üretici olmak istiyoruz” hedefiyle yola çıkmış ve kısa sürede tüm şirketi motive ederek, 2020 için belirlediği hedefe 2016’da ulaşarak, Alman otomotiv devine büyük katkılar sağlamıştı. Almanya’da ‘Otomotiv endüstrisinde dünya çapında tek iş lideri’ unvanının da sahibi olan Zetsche, İstanbul doğumlu.

Şirketin 130 yıllık tarihinde bir ilk

Zetsche’in görevi bırakmasıyla Mercedes-Benz otomobillerini üreten Daimler AG’nin başına, şirketin 130 yıllık tarihinde ilk kez Alman olmayan bir isim getirildi. Daimler AG’nin 13 yıllık CEO’su Dieter Zetsche’nin görevinden ayrılması ile İsveç kökenli Ola Källenius, Daimler AG’nin yeni CEO’su olarak göreve başladı. Bu durum geçmişi 130 yıl öncesine dayanan Alman markanın tarihinde bir ilk. Çünkü Daimler’in başına ilk kez Alman olmayan bir isim atanmış oluyor.

Kısa notlarla Dieter Zetsche

5 Mayıs 1953 yılında İstanbul’da doğan 66 yaşındaki Zetsche, kariyerine 1976’da Daimler’de junior yönetici grubunda başladı ve başarılı bir şekilde çeşitli pozisyonlarda bulundu.

Elektrik mühendisliği doktorasıyla, 1995 yılında Mercedes-Benz AG yönetim kuruluna satış müdürü ve daha sonra yönetim kuruluna atanmadan önce Brezilya, Arjantin ve ABD’de ticari araçlar biriminde yönetim pozisyonlarında bulundu.

2000 yılında, Mercedes-Benz Otomobil Grubu Başkanı olarak 2005 yılına kadar Chrysler’in de CEO ve Başkanı olarak görev aldı. 2006’da da Daimler AG’nin CEO’su olarak atandı.