Daimler’e Çin’den ikinci ortak!

1248
Daimlere çinli 2. ortak

Çinli BAIC, Mercedes’in üreticisi Daimler’den %5 hisse satın aldı. Böylece
Alman otomobil üreticisinin şu anda iki Çinli ortağı oldu. Bunlar: BAIC ve Geely


Çin’in Pekin Otomotiv Grubu A.Ş. (BAIC), Çin Zhejiang Geely Holding’den sonra Alman otomobil üreticisi Daimler’den %5 hisse satın aldı.

Geely, elektrikli ve sürücüsüz (otonom sürüş) otomobiller geliştirip, üretmek için bir ittifak oluşturmak amacıyla Daimler’in % 9,69 hissesini aldığı 2018 yılına kadar Mercedes’in Çin’deki ana ortağıydı.

Elektrikli araç üretimi, ortaklığa zorluyor

Bilindiği gibi, elektrikli otomobil pillerinin yüksek maliyeti, otomobil üreticilerinin uygun fiyatlı sıfır emisyonlu araçlar üretmesini zorlaştırıyor. Bu nedenle Dünya otomobil devleri Çinli ortaklarla ittifak yapmak durumunda kalıyor. Nitekim, geçtiğimiz Mart ayında Daimler, Geely ile ortak girişimde bulunarak; küresel pazarlar için Çin’de elektrikli otomobiller ve geleceğin akıllı otomobillerini üretmeyi kabul etti.

Daimler, Pekin’deki Mercedes-Benz fabrikalarını Beijing Benz Automotive üzerinden işletiyor. Mayıs ayında Reuters, BAIC’in, Çin Mercedes-Benz üreticisi Beijing Benz Automotive’e olan yatırımını güvence altına almak için Daimler’den %5’e varan hisse satın almak istediğini bildirdi. Daimler, 2013 yılından beri BAIC Grubu iştiraki BAIC Motor’un ortağı..

Geely ise, Daimler’deki BAIC yatırımı hakkında yorum yapmaktan kaçındı.