Zorlu Dakar Rallisi’ni tamamlayan ilk Skoda

2026

Skoda, bu yıl 40’ıncısı düzenlenen efsanevi Dakar Rallisi’nde Kodiaq modeliyle yer aldı. Büyük SUV modeli Kodiaq, herhangi bir modifikasyona ihtiyaç duymadan Güney Amerika’daki çöl geçişini tamamladı.

Seri üretim formuyla dünyanın en zorlu yarışlarından biri olan Dakar’da görev alan Kodiaq, Peru, Bolivya ve Arjantin’den oluşan rotada BARTH Racing takımında destek aracı olarak yer aldı.

Skoda’nın Güney Amerika koşullarıyla ne kadar iyi baş edebileceğini kanıtlamak üzere tercih edilen Kodiaq, 10 bin kilometre civarında yol kat etti. 4500 metre gibi yüksek rakımlarda yer alan bölümlerin dışında, kum, kum tepeleri ve çamurla mücadele etmek zorunda kaldı.

Mavi ve beyaz renklerle kullanılan Skoda Kodiaq, sadece destek aracı olarak değil, takımı ve takım ekipmanlarını taşımak için de görevlendirildi. 7 kişilik taşıma kapasitesi ile öne çıkarken, geniş iç hacmiyle de avantaj sağladı. Kötü yol şartları, düşük kaliteli dizel yakıt ve diğer tüm etkenlerle başa çıkan Kodiaq, Dakar macerasını en ufak bir sorun yaşamadan tamamlamış oldu.