Davos’a katılanlar CO2 salınımını nasıl azaltabilir!

Dünyada trafikte olan araçların yüzde 50’sinin şirketlere ait olduğuna dikkat çekilen LeasePlan raporu, alternatif yakıtlı araçların oranının 2017’de yüzde 4.3’e çıktığını ve karbon salınımına en çok dikkat eden şirketlerin teknoloji şirketleri olduğunu ortaya koyuyor.

1914

LeasePlan, iklim değişikliği ile mücadelede filo yönetiminin önemine ‘Sustainable Fleet Benchmark’ veri tabanıyla dikkat çekti. Buna göre, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na katılan şirketlerin düşük emisyonlu filoları tercih etmesiyle karbondioksit salınımı 3 milyon ton azalıyor.

LeasePlan’in, iklim değişikliğiyle mücadelede filo yönetiminin önemi konusunda farkındalık yaratmak üzere geliştirdiği ‘Sustainable Fleet Benchmark’ veri tabanı, şirket filolarının zararlı gazların salınım seviyesini düşürmedeki çarpıcı rolünü rakamlarla ortaya koydu. Buna göre, dünya ekonomisinin her yıl Davos’ta bir araya geldiği Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılan 1.808 şirketin araç filoları yılda 3.09 milyon ton karbondioksit salınımı gerçekleştiriyor. Bu noktadan hareketle, Davos’a katılan şirketlerin düşük emisyonlu filoları tercih etmesi halinde atmosfere yayılan karbondioksit salınımı bir anda 3.09 milyon ton azalıyor.

Şirketler yılda ortalama 33.000 km yol yapıyor!

Bugün yollarda olan araçların yüzde 50’sinin kurumsal şirketlere ait olduğuna dikkat çeken ‘Sustainable Fleet Benchmark’, Davos’a katılan şirketlerin düşük emisyonlu filoları tercih etmesinin dünyaya bir örnek oluşturarak çevreyi koruma ve sürdürülebilirlik anlamında büyük bir adım atılabileceğini vurguluyor. 32 ülkedeki yaklaşık 500.000 şirket aracı filosunun verilerine dayanan ‘Sustainable Fleet Benchmark’a göre, bir şirkete ait araç filosu yıllık ortalama 33.000 kilometre yol yapıyor. Bu durum ise filoların alternatif yakıtlara geçişte öncü olmasının karbondioksit salınımının azaltılmasında önemli bir rol oynayacağını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Karbondioksit salınımı 2017’de ilk kez arttı!

Öte yandan, karbondioksit salınımı noktasında oluşan farkındalığın yansıması olarak filolar, elektrikli ve hibrit araçlara önemli oranda geçiş yapıyor. LeasePlan raporuna göre, şirket filolarındaki alternatif yakıtlı araçların oranı 2015 yılında yüzde 3.3 iken 2017 yılında yüzde 4.3’e yükseldi. Raporda dikkat çeken bir diğer önemli ayrıntı ise 2012 yılından bu yana 2017 yılında ilk kez ortalama karbon emisyon salınımının artış göstermesi oldu. ‘Sustainable Fleet Benchmark’ veri tabanı bu artışın sebebini, benzinli araç alımının giderek artması ve ortalama kilometre mesafesinin artması olarak belirtti.

En duyarlı şirketler teknoloji sektöründe!

‘Sustainable Fleet Benchmark’ veri tabanı sürdürülebilir filoları “Başlangıç, Dönüşen ve Lider” olmak üzere 3 ana profilde ele alıyor. Bu kapsamda, karbondioksit salınımına önem vererek filolarında düşük emisyonlu araçları tercih eden sektörlerin başında, yani ‘Lider’ profilinde teknoloji şirketleri bulunuyor. ‘Sustainable Fleet Benchmark’a göre, dünyada lider profiline en uygun şirketler Baidu, EDF Group, IKEA Group ve Royal HaskoningDHV şeklinde sıralanıyor.