Dikkat: Trafikte yoğunluk ve tehlike artacak…

1172

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri C. Ahmet Akçakaya, Ramazan Bayramı tatilinde yola çıkacak sürücüleri uyardı.

2 Mayıs’ta başlayacak olan bayram tatiliyle birlikte trafikte yoğunluğun ve tehlikenin artacağı bir haftaya girmiş olacağız. Maalesef bayram tatili süresince trafik yoğunluğu artışına paralel olarak trafik kazaları da artmakta, her yıl binlerce insanımız bu kazalar neticesinde hayatını kaybetmekte…

Bölünmüş yol ve otoyollarda “Şerit Disiplini”nin çoğu kez ihlal edildiğine dikkat çeken Ahmet Akçakaya sürücülerin dikkat etmeleri gereken otoyol disiplinlerini bir kez daha hatırlattı…

Bölünmüş yol ve otoyollarda “Şerit Disiplini” uygulanmalı

“Ne yazık ki bölünmüş yollar ve otoyollarımızda şerit disiplini uygulanmamakta ve denetlenmemektedir. Sürücüler yanlış örneklere karşın aşağıdaki kurallara uymalıdır:

  • Otomobiller dâhil, otoyollarda şeritler boşken en sağdan gitmek zorunludur.
  • Orta şeridi işgal etmek veya orta şerit işgal edilmiş düşüncesiyle sağ şeritten geçmek kesinlikle yasaktır.
  • Sol şerit sürekli olarak kullanılmamalıdır. Bu şerit yalnızca önceki aracı sollamak için kullanılır. Sol şeritteyken öndeki aracı selektörle taciz etmek yasaktır.
  • Otobüsler kamyonlarla birlikte sağ şeritten gitmelidir. Otobüs ancak önündeki kamyonu geçmek için orta şeride girebilir. Eğer sağ şerit kamyonlarla doluysa otobüs orta şeridi otomobillerle birlikte kullanabilir ve sonrasında tekrar sağ seride geçer. Sol şeridi ise asla kullanamaz.
  • Takip mesafesi kuralına uymak her daim zorunludur.”