Dört tekerlekten çekiş ile eş anlamlı Suzuki’nin 50. yılı

24850
Dört tekerlekten çekiş ile eş anlamlı Suzuki'nin 50. yılı

Suzuki dört tekerlekten çekiş ile eş anlamlıdır dense, yanlış olmaz. Çok az üretici genlerindeki dört tekerlekten çekişe sahip olmakla övünebilir. Suzuki’ninki 50 yıllık deneyimi, gelişimi ve birikiminden geliyor.

Yıl 1970; LJ10’nun üretildiği yıl. LJ10 markanın ilk 4×4’üydü; ve o tarihten bu yana, Suzuki her zaman bu teknolojinin farklı evrimine sahip modellerle öne çıktı. Suzuki, 4X4 sistemini Yeni nesil AllGrip 4×4 teknolojisine dönüştürdü ve beş segmentte satılan tüm Suzuki modellerine uyarladı.

Foto Galeri: Dünden bugüne Suzuki

Ulaşılabilir 4X4’ler!..

Doğumundan 50 yıl sonra, Suzuki’nin dört tekerlekten çekiş sistemi her zamankinden daha güncel ve bu özellik markanın pazardaki en büyük gücü. Elli yıl süren sürekli evrim sayesinde, Yeni AllGrip 4X4 Teknolojisi Suzuki’nin farklı modellerinde hayat bulmuş: Swift, Ignis , Jimny, Vitara ve S-Cross. Bu sayede Suzuki, her zevke uygun 4×4 çekiş sistemini makul bir fiyata sunma avantajını buluyor… Bunlardan, Suzuki Swift 1.2L 4×4 Hibrit (neredeyse segmentinde benzersiz) ve Ignis 1.2L 4×4 Hibrit ile pazarda satılan benzer özellikler sunan seçenekler içinde en erişilebilir dört tekerlekten çekişli iki model olarak öne çıkıyor.

1970’ler: ilk Jimny ortaya çıkıyor

Suzuki’nin dört tekerlekten çekişe olan bağlılığı, küçük, verimli, basit ve hafif bir SUV yaratma ihtiyacının gözlendiği 1960’ların sonlarında başladı. 1970 yılında, üç metreden daha kısa bir boyuta sahip, sadece 600 kg ağırlığında, 3 koltuğa sahip ve 360 ​​cm3 hacimli, 25 HP’lik 2 zamanlı bir motora sahip olan Suzuki LJ10 Jimny’yi üretti. Bu boyutlar bir redüksiyon dişlisi ve sert çift dingil ile bağlanabilen dört tekerlekten çekiş sistemi ile birlikte verimli bir arazi aracı haline geldi. Suzuki LJ10 Jimny, tırmanma becerisi, zorlu patika orman yollarına rahat girebilme performansı ile büyük beğeni topladı.

İlk Jimny’nin pazardaki başarısı hemen geldi ve 70’lerde daha da geliştirilerek, güç ve kapasite kazandı. Dünyanın Jimny’ye ihtiyacı vardı. Suzuki ihracatta hiç zorlanmadı. Ardından daha güçlü motorlar ve üç gövde seçeneği ile pazarda yer aldı: Açık, kapalı ve pick-up.

1980’ler, başka bir efsane doğdu: Vitara

Suzuki, 1988 Tokyo Motor Show’da Vitara’yı tanıtmak için zamanının ilerisindeydi ve bugün çok moda olan SUV konseptinin temelini atan bir araç yarattı. Bu vizyoner model, dört tekerlekten çekiş özelliğini şehirde ve arazide geleneksel SUV’lerden daha konforlu, arkadaş canlısı ve verimli yeni bir seçenek haline getirdi.

Suzuki Vitara’nın genlerinde dört tekerlekten çekiş var ve otuz yıllık ömrü boyunca orijinal tasarımına sadık kalındı. Bugün, sınıfında gerçek bir dört tekerlekten çekiş sistemine sahip ve gerçek bir 4×4 ruhu sunan tek SUV olarak öne çıkıyor.

Seksenlerde (1981) Jimny’nin ikinci nesli, daha güncel bir stil, aynı ışık ve verimlilik felsefesi ile SJ 410 geldi. 1983 yılında SJ 413, iddialı 1.3 litrelik motoru, 5 vitesli şanzımanı ile yeni pazarlarda ilgi gören gelişmiş bir iç mekan ile piyasaya sürüldü. Bu model 1985’te İspanya’da üretilmeye başlandı. 1988’de ise Samuray’ı pazara sundu.

90’lar, Vitara’nın eşi görülmemiş başarısı

90’lı yıllarda Vitara dünya çapında satış beklentilerini aştı. Tarihi boyunca Vitara, 3 milyondan fazla alıcı tarafından tercih edildi. Vitara 190 ülke ve 5 kıtada Suzuki severlerle buluştu.

Giderek ürün yelpazesi genişledi ve 1991’de 4 metrelik beş kapılı uzun gövde piyasaya sürüldü. 1.6i 16-valf 97 HP ve 2.5-litre V6 gibi yeni motorlarla yeteneklerini ve yenilenen teknolojisi ile konforu geliştirildi. 1.9TD motoru 1996 yılında Avrupa’ya geldi. Vitara’nın bu neslinin üretimi beş yıl sürdü.

Grand Vitara ve Jimny

1998 yılı Suzuki 4×4 serisi için çok önemliydi, çünkü iki yeni model sunuldu: Grand Vitara ve Jimny. Birincisi, daha şık bir tasarım ve daha fazla iç kapasite sunarken, Suzuki’nin 4×4 mirasını yeni şasisi ve yetenekli süspansiyonları ile pazardaki yerini sağlamlaştırdı. Üçüncü nesil Jimny, önceki SJ’ye kıyasla tekerlek hareketini arttıran yay süspansiyonuna sahipti ve hareketli bir çekiş sistemi vardı. Jimny’nin başarılı tasarımı, 2018’e kadar hafif güncellemelerle 20 yıl boyunca piyasada olmasını sağladı.

2000’ler, dört tekerlekten çekiş Suzuki Crossover geliyor

Suzuki, orijinal konsepti ikinci nesil Grand Vi ile mükemmelleştirdi. Daha sportif ve daha çekici bir tasarıma sahip olan Tara, geniş bir motor yelpazesi ve farklı sürüş modlarına sahip yeni 4×4 sürüş sistemi ile sunuldu.

2003 yılında Suzuki, bir kez daha küçük Ignis crossover’ın 4×4 versiyonunu sundu. Crossover’lar, 2005 yılında SX4’ün piyasaya sürülmesi ile Suzuki serisini ele geçirdi.

2010’lar: Dört tekerden çekişe toplam bağlılık

Bu on yılda, orijinal ruha ve dört tekerlekten çekişe sadık kalan yeni bir Vitara nesli doğdu. Saf SUV’nin yeni nesli de var: Jimny; ve B segmentindeki tek dört tekerlekten çekiş modeli haline gelen Ignis, S-Cross ve Swift…