DS Automobiles’e özel yapay zeka destekli gelişmiş görüş açısı

652
DS Automobiles’e özel yapay zeka destekli gelişmiş görüş açısı

DS 7 CROSSBACK 80km/sa hızla giderken, saniyede 22 metreden daha fazla yol kat eder. Bu hızla gece yolculuğu yaparken sürücüler olası her tehlikeyi tespit edemezler.İşte burada DS Automobiles’e özel yapay zeka sistemi devreye girerek, sürücünün ve yolcuların güvenliğini artırmak için gelişmiş bir görüş açısı sağlıyor.

Karanlıktan korkmayın

DS 7 CROSSBACK; kamera destekli aktif süspansiyon, ikinci seviye otonom sürüş, sürücü dikkat denetimi gibi geniş bir yelpazede sürüş yardım sistemleri sunar. Gece yolculuklarında mutlaka sahip olunması gereken önemli özelliklerden biri, DS Automobiles’e özel DS NIGHT VISION olarak bilinir.

Nasıl çalışır?

Izgaraya yerleştirilmiş kızılötesi kamera sayesinde hızdan bağımsız olarak görüntü, her hareketi gerçek zamanlı olarak analiz eden yapay zeka kullanılarak iletilir. Yapay zeka, 100 metreye kadar uzaklıktaki yayaların ve hayvanların, ana yolda ve yol kenarlarındaki hareketlerini analiz eder.

Ardından görüntü, sürücünün önündeki büyük dijital gösterge panelinde görüntülenir. Tehlikeler, sürücünün tepki vermesine yardımcı olmak için birkaç seviyeli görsel ve sesli uyarı ile sarı ve kırmızı bir ana hatla gösterilir. Segmentteki başka hiçbir otomobil modeli kullanıcılarına böyle bir sistem sunmamaktadır Her ısı kaynağı net bir şekilde görüntülenir. Egzoz boruları ve frenler ekranda ışıklandırılır ve uzun farlar karartılır.

Hayvanlar çıplak gözle görülmeden önce vücut sıcaklıkları sayesinde tanımlanır ve gösterilir. Sabit bir DS 7 CROSSBACK’in hemen önünden geçen bir yetişkin için herhangi bir uyarı verilmez ve kaldırım boyunca yürüyen yayalar, yörüngeleri onları yoldan uzak tuttuğu sürece yok sayılırlar.

Bununla birlikte otomobil, düşük hızda seyrederken aydınlatması zayıf bir caddeye doğru koşan bir çocuk anında tespit edilir ve tehlike durumunda bir uyarı verir. Ayrıca ne olursa olsun, DS NIGHT VISION araç kontrollerine asla müdahale etmez. Uyarılara tepki vermek her zaman sürücünün sorumluluğundadır. Eğer sürücü uyarılara yanıt vermezse, aktif güvenlik freni müdahaleye hazırdır.