DS Automobiles’in dinamik dinginlik tarifi!

19296
DS Automobiles

Bir DS kullanmanın benzersiz olması gerekliliği, markanın modellerini tek bir tanım altında birleştirir: dinamik dinginlik. Bu eşsiz bir tarzın tanımıdır…

Dinginlik ile dinamizmi birleştirmek kulağa çelişkili gelebilir. Bazı açılardan, dil uzmanları bu çelişkiyi bir tezat, yani anlamları onları birbirinden ayırması gereken iki terimi bir araya getirmeyi amaçlayan bir konuşma tarzı olarak tanımlar. Ancak bu, müşteri çözümleri müdürü Alain Joseph ve ekiplerinin üzerine çalıştıkları bir paradokstur.

İnanılmaz yol tutuş

Dinginlik, önde gelen teknik çözümlere dayanır. DS 7 CROSSBACK’i örnek alacak olursak, çok kollu arka süspansiyon ve adaptif süspansiyon özellikleri otomobile net bir rekabet avantajı sağlar: Alain Joseph, “Bu, DS’e özgü bir sürüş tarzı geliştirmenin ana parçalarından biri.

Testler sırasında, prototipleri 180km/s hız ile virajlardan geçirmeye alışkınız. Otomobil, bu virajları sürücüyü direksiyon simidini sıkı tutmak zorunda bırakmadan alabilmelidir. Otomobilin inanılmaz yol tutuşuna güvenerek, dirseğinizi hiç düşünmeden kapıya yaslayarak dinlendirebilmelisiniz. İşte bu tarz bir dinginlik arayışındayız.” diyerek açıklıyor.
Sürüş rafineliği üzerindeki çalışmalar çok daha ileri gidiyor. Yüksek yoğunluklu köpük kullanılan koltuklar, yüksek akustik izolasyonun yanında önemli bir tamamlayıcı. DS 7 CROSSBACK’in öne çıkmasının nedenlerinden biri de ön ve arka kapılarda kullanılan çift camın segmentinde benzersiz olması…

Geniş sedanın 65. yıl dönümü


Bu nitelikler sayesinde, DS geçmişiyle olan bağlantılar ortaya çıkıyor. Geniş sedanın 65. yıl dönümünü kutlayan muhteşem yol tutuşu ve efsanevi süspansiyonu, bugün sürüş için özel olarak tasarlanmış çözümler geliştirmek için ilham kaynağı oluyor.
300 HP’ye kadar beygir gücü ve dört çeker sistemi
Bu dinamik dinginlik fikri, DS Automobiles’in yaratılışına dayanıyor. Bu, konfor konseptinin gelişimini temsil eden bir markanın dayanağı.
Dinamizmin yolu her zaman hassasiyetten geçer: “Yönlendirme kalitesi konusunda çok duyarlıyız. Direksiyon simidinde netlikten uzak bir his olmamalıdır. Kalan kısımlar için ise, bir orta yol bulunur. Her şeyden önce bu, konfordan ödün vererek elde edilebilecek sahte bir dinamizm etkisi vermek amacıyla her şeyi sağlama durumu değildir.”

Milyonlarca kilometre test

DS 7 CROSSBACK ve DS 9 üzerindeki DS ACTIVE SCAN SUSPENSION ile kontroller hıza, yol tipine ve sürücü girdilerine uyarlanır. Spor modunda şasi, gövde yalpalaması olmadan düz viraj alınabilmesi için daha da stabil hale gelir. Ayrıca motor aynı şekilde tepki vererek daha serbest bir şekilde devir alır. Konfor modunda ise ön camın içindeki kamera sayesinde yolu izleyerek zemin bozukluklarının etkin sönümlenmesi için, bozukluk ile temas etmeden önce önlem alır.
Her bir otomobilin teslim edilmesinden önce, dinamik dinginlik etiketi için olduğu kadar dayanıklılık için de birkaç milyon kilometre test yapılır.

Akustik, yol tutuşu ve konfor özellikleri

Alain Joseph, “Özellikleri açısından bakıldığında, bize ilk kez emanet edildiklerinde prototipler zaten tam anlamıyla birer DS’diler. Genellikle rakiplerimiz karşısındayken kamuflajlı otomobillerle yapılan değerlendirmeler sayesinde en ufak detayı bile not ederiz. Her şeyi test ederiz: güç ünitesi, süspansiyon, akustik ve ergonomi. DS 9’u örnek verecek olursak, akustik, yol tutuşu ve konfor özellikleri rakipleri karşısında güçlü noktalarıdır. Bu sedan, aradığımız dinamik dinginlik ile mükemmel bir şekilde uyumludur.” diyor.