Dünya markaları MXGP of Turkey’de buluşuyor

2855
Dünya markaları MXGP of Turkey’de buluşuyor

Spor turizminin en büyük etkinliklerinden dünyanın en önemli motokrosçılarının yarıştığı Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) ve Türkiye MotoFEST dünyaca ünlü motosiklet markalarını Afyonkarahisar’da buluşturacak.

Dünyanın en önemli motokrosçularının yarıştığı Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) Türkiye etapları 4-5 Eylül (MXGP Turkey) ve 7-8 Eylül (MXGP Afyon) tarihlerinde Türkiye’nin 2021 yılındaki en büyük etkinliği Türkiye MotoFest (1-8 Eylül 2021) ile birlikte Afyonkarahisar’da düzenlenecek. Organizasyonda yer alacak motosiklet sektörünün Türkiye temsilcileri İstanbul’da Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) ve Motosiklet Endüstrisi Derneği’nin (MOTED) ortaklaşa düzenlediği toplantıyla basın mensupları ile bir araya geldi.

Eresin Hotels Topkapı’da yapılan basın toplantısına Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, Honda Türkiye Motosiklet Satış ve Pazarlama Müdürü Çetin Kardeş, Yamaha Motor Türkiye Ülke Direktörü Hakan Kaya, Doğan Trend Otomotiv Motosiklet Pazarlama ve Teknik Hizmetler Müdürü İlker İyicik ve ANLAS Ürün Pazarlama Müdürü Fatih Ergün katıldı.

Avrupa’nın en büyük gençlik ve spor etkinliği ile Dünya Motokros Şampiyonası’nın iki etabının Afyon’da olacağını söyleyen TMF Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, “Dünyanın en iyi motokrosçularını iki kez izleme şansına sahip olacaklar. Motosiklet endüstrisinin en değerli markalarının festivalin parçası olması motosikleti büyütecektir. Bu büyümeyi daha etkili hale getirmek için bir aradayız.” dedi.

MXGP of TURKEY ve Türkiye MotoFest’in parçası olmaktan çok mutlu olduklarını söyleyen MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk ise, “Motosiklet endüstrisi olarak hem yarışta, hem festivalde destekçisiyiz. Dünyanın gözü kulağı burada olacak. Biz de bir araya gelerek daha büyük işbirliği için çok önemli bir adım attık. Devamı artarak gelecek” şeklinde konuştu.

Takım olarak yarışta olmalarının yanı sıra, etkinliğe de destek vermekten memnuniyet duyduklarını belirten Honda Türkiye Motosiklet Satış ve Pazarlama Müdürü Çetin Kardeş, edüstriyelleşmenin böyle organizasyonlarla gerçekleştirilebileceğinin altını çizdi.

Motosiklet endüstrisinin böyle dünya çapında etkinlik ve yarış için bir araya gelmesinden dolayı mutlu olduklarını açıklayan Yamaha Motor Türkiye Ülke Direktörü Hakan Kaya, kolektif sinerji ile başaracaklarını söyledi.

Doğan Trend Otomotiv Motosiklet Pazarlama ve Teknik Hizmetler Müdürü İlker İyicik, farklı markalar ile birlitke motosiklet endüstrisi için çalışmayı sürdüreceklerini açıkladı.

Motosiklet ekonomisinin uluslararası organizasyonlara destek vererek sayısını arttırması gerektiğini, bu birlikteliğin bunu başaracağını belirten ANLAS Ürün Pazarlama Müdürü Fatih Ergün, bu tip uluslararası organizasyonlarla sektörün de geliştiğini vurguladı.

Türkiye’de kayıtlı her 100 araçtan 15’i motosiklet

Her yıl katlanarak büyüyen motosiklet sektörü, Türkiye ekonomisine büyük katkıda bulunuyor. Türkiye’de kayıtlı her 100 araçtan 15’ini oluşturan motosikletlilerin sayısı her yıl katlanarak artıyor. Mobiliteye ilginin pandemi nedeniyle daha fazla tercih edilmesiyle motosiklet sektörünün devleri Türkiye’yi önemli pazarların başında görüyor. Bir çok önemli motosiklet markası, Türkiye’de üretim için çalışmalar yürütüyor.

180 ülkede 3.5 milyara yakın izleyici

Dünya çapında çok popüler olan motokros yarışlarının en önemli organizasyonun Türkiye etabı olan MXGP of TURKEY ve MXGP of AFYON, 180 ülkeye canlı yayınla rekor izleyiciye ulaşıyor. Dünyaca ünlü motokrosçular, bu yıl 18 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 6 etaptan oluşan MXWOMEN, 7 etaptan oluşan EMXOPEN’da kürsü için ter dökecek.

DÖRT FARKLI YARIŞ AYNI ANDA YAPILACAK

4-5 Eylül ve 7-8 Eylül tarihlerinde dünya ve Avupa klasmanında 4 yarış aynı anda yapılacak:

  • Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP)
  • Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN)
  • Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2)
  • Avrupa Motokros Şampiyonası (MXOPEN)

Türkiye’de yapılacak yarışlara; Yamaha, Honda, Kawasaki, KTM, Husqvarna, GasGas, TM ve Fantic gibi fabrika takımlarının da olduğu 25’i aşkın takım, 150’ye yakın yarışçıyla katılması bekleniyor.

Türkiye MotoFest, motosiklet tutkunlarını buluşturacak

Türkiye’nin 2021’deki en büyük etkinliği olması beklenen Türkiye MotoFest, bu yıl 8 gün olacak. 1-8 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak festival, Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden motosiklet tutkunlarını buluşturacak. Türkiye MotoFest’e bu yıl 100 bine yakın ziyaretçinin katılması bekleniyor.

Sekiz gün boyunca pek çok markanın çeşitli aktiviteleri, 40’a yakın spor etkinliklerinin de yer alacağı festivalin konser kadrosunda Mustafa Ceceli, Necati ve Saykolar, Cem Adrian, Ufuk Beydemir, Haluk Levent, Merve Özbey, Kıraç, İrem Derici, Cenk Eren ve Mithat Körler yer alıyor.

50’ye yakın sportif etkinlik

Motosiklet tutkunları, doğaseverler, karavancılar ve 7’den 77’ye kadar herkesin katılabileceği Avrupa’nın en büyük festivalinde, motosiklet yarışları, akrobasi ve ATV gösterileri, zipline, tırmanma duvarı ve 50’ye yakın sportif etkinlik olacak.”