Dünyaca başarılı pek çok lider düzenli olarak bunu yapıyor

1984
Business Insider, Forbes ve Fortune USA kaynaklarına göre dünyaca tanınmış pek çok kişi bilimsel bir zihni dinlendirme tekniği olarak meditasyonu kullanılıyor. 

Oprah Winfrey, Rupert Murdoch, Barack Obama, Arianna Huffington, Ray Dalio, Yukio Hatoyama, Rick Goings ve Marc Benioff gibi isimler meditasyon yapan uluslararası şirket yöneticilerinden sadece birkaçı.

Şirketlerin farkındalık egzersizleri ve meditasyon eğitimi alma konusunda bu denli istekli olmalarının başında, meditasyonun özellikle stres kaynaklı ve odaklanma merkezli problemlerle baş etmede çok etkili bir yöntem olması yatıyor.

İlham veren liderlerin sırrı : Stres yönetimi, dingin bir zihin ve yaratıcı çözümlerin kaynağı için meditasyon yapmak

Çağımız, insanoğlunun durmaksızın etrafındaki binlerce uyaran tarafından sürekli uyarıldığı, sakin ve dingin bir zihin haline izin vermeyen, gelecek kaygısının yükseldiği hatta içinde bulunulan günün dahi nasıl bitirilebileceği konusunda strese girebildiği, rekabetin ve iş yükününün muazzam boyutlara ulaştığı hızlı ve belirsizliklerle dolu bir dönem olarak tüm insanları zorluyor. Meditasyon da işte tam bu noktada zihinsel dinginlik, berraklık, sakinlik, verimlilik ve yaratıcılık artışı gibi faydalarıyla pek çok sorunun giderilmesinde kilit rolü oynayan, bilimadamları tarafından tavsiye edilen bilimsel bir zihni dinlendirme tekniği olarak kullanılıyor.

Meditasyon yapmanın faydalarından bazıları şöyle:
– Stres Yönetimi yapar
– Uykusuzluğa karşı panzehirdir, uyku kalitesinin artmasını sağlar
– Yüksek Tansiyonu Dengeler
– Genel verimlilik ve yaratıcılığı arttırır
– Konsantrasyon ve Odaklanma yeteneğini geliştirir
– Bağışıklık sistemini güçlendirir
– Kaygı ve endişeli hali azaltır
– Zihinsel yorgunluğu gidererek iç huzuru kazandırır
– Well-aging sürecini başlatır; beyin nöro-plastisitesi yapar.
– Farkındalığı yükseltir…

İş dünyasında meditasyon katkısı

Bütünsel Sağlık ve Ayurvedik Yaşam Danışmanı Ebru Şinik ‘Kurumsal Meditasyon Eğitimleri’nin ülkemizde de son 5 yılda oldukça ilgi görmeye başladığını; Aras Kargo, Danone, Philips, Microsoft, Eczacıbaşı, Sertrans, Hilton, Boyden HR gibi şirketlerin hem yönetim kurulu üyeleri, hem de beyaz yakalı çalışanları için meditasyon eğitimleri vermiş olduğunu belirterek; başta stres yönetimi yapan bu eğitimlerin şirketlere ne gibi faydalar sağladığını şu sözlerle anlatıyor, “Çalışanlar stresle baş etme yeteneği kazanmaya başladığında dinlemeye, iletişim kurmaya, kendini daha etkin ifade etmeye ve daha yaratıcı olmaya başlıyor. Doğal olarak takım çalışmasında da verimlilik ve uyum da artmış oluyor. Bu sayede iş stresi ve sorunları kaynaklı pek çok psikolojik sıkıntı da ortadan kalkarken, genel sağlık ve mutluluk hali de yükseliyor. Çalışan verimliliğinin artması ile de şirketler pek çok maliyetten kurtulduğu gibi beraberinde daha başarılı projeler geliştirebiliyorlar.”