Dünyada yılda 1.25 milyon kişi trafik kazasında ölüyor

Gerçekleşen ölümlü trafik kazalarına sebep olan 5 ana faktör; hız, alkol, kask kullanmamak, emniyet kemeri takmamak ve çocuk koltuğu bulundurmamak...

2000

Dünyada her yıl meydana gelen trafik kazalarında yaklaşık 1,25 milyon kişi hayatını kaybederken milyonlarca insanın yaralandığı açıklandı…

Ajans Press’in Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve medyadan derlediği bilgilere göre dünyada her yıl 1,25 milyon kişinin trafik kazaları nedeniyle yaşamını kaybettiği belirlendi. Trafik kazaları, özellikle 15-29 yaş grubundaki gençlerin bir numaralı ölüm nedeni olurken 2015 yılı raporuna göre, günde yaklaşık 3 bin 300 kişinin trafik kazalarından dolayı yaşamını yitirdiği belirlendi. Trafik kazaları dünyadaki ölüm nedenleri arasında 9’uncu sırada yer alırken 15-29 arası yaş grubundaki genç nüfus için bir numaralı ölüm nedeni oldu.

Medyaya yansıyan haber başlıklarında, gerekli önlemler alınmadığı takdirde, 2030 yılında trafik kazalarının ölüm nedenleri arasında dünyada beşinci sırada yer alacağı bilgisi dikkat çekti.

Dünyada meydana gelen trafik kazalarının yüzde 90’ı düşük ve orta düzeyli ülkelerde gerçekleşti. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre trafik kazalarında ölümlerin en az yaşandığı bölge Avrupa olurken, en fazla ölümlü kaza Afrika’da meydana geldi. Gerçekleşen ölümlü trafik kazalarına sebep olan 5 ana faktör ise; hız, alkol, kask kullanmamak, emniyet kemeri takmamak ve çocuk koltuğu bulundurmamak olarak sıralandı.