Ege Rallisi’nde nefes kesen zaman mücadelesi

3599

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın önemli ayağı 28. Ege Rallisi’nde mutlu sona Yağız Avcı- Ersan Alkır ikilisi Ford Fiesta R5 ile ulaştı.

NG Kütahya Seramik’in ana sponsor olduğu 28. Ege Rallisi’nde dün yapılan etapları Burak Çukurova birinci bitirmişti. Bugün yapılan final etaplarının sonunda yarışı Yağız Avcı kazanırken, Burak Çukurova ikinci, Deniz Fahri ise üçüncü oldu.

İlk günün 2 etabını da Burak Çukurova aldı

Cuma günü yapılan seramonik özel seyirci etabıyla başlayan yarış, Cumartesi yapılan 2 etapla devam etti. Cumartesi ayağının 2 özel etabını da alan Burak Çukurova- Vedat Bostancı ikilisi ilk bölümü birinci olarak kapadı. Yarışın kaderini belirleyecek final niteliğindeki son günü 6 etabı Burak ile Avcı’nın zaman savaşına sahne oldu.

8 etabın 5’ini Burak Çukurova, 3’ünü Yağız Avcı aldı

Ege Rallisi’nin birinci gününde gerçekleşen 2 etabı da Burak Çukurova-Vedat Bostancı alarak yarışın 2. gününe avantajlı başladılar. Ancak ikili daha ilk etapta avantajlarını Yağız Avcı-Ersan Alkır ikilisine kaptırdılar. Pazar gününün birinci, yarışın 4. etabında deneyimli pilot Yağız Avcı sahne aldı ve etap finişine birinci sırada gelerek aradaki zaman farkını kapattı. 5. etapta da Yağız Avcı, finişe yine istediği zamanı elde ederek vardı ve yarışın liderliğini eline aldı. Burak kaybettiği zamanları geri almak için gaza yüklendi ve 6 etapta birinci zamanı yaparak, etap finişine 1. sırada geldi… Sonraki 7. etapta Yağız tekrar hızlandı ve etap birinciliğini alarak, liderlikteki yerini korudu… Bir anlamda Yağız kaçıyor, Burak kovalıyordu. Son 2 etaba girildiğinde Burak baskıyı artırdı. Son iki etabı birinci bitirdi, ama liderlik için Yağız ile arasındaki zaman farkını kapatamadı ve genel klasman ikinciliği ile yetinmek zorunda kaldı.

Deniz Fahri istikrarlı bir yarış çıkardı

Ford Fiesta R5 ile RC sınıfında yarışan Deniz Fahri-Barış Kalfaoğlu ikilisi, istikrarlı bir yarış çıkardı ve genel klasmanda 3. sıraya yerleşerek, podyuma çıktılar. Deniz Fahri-Barış Kalfaoğlu ikilisi, sadece 3. etapta 4. sırada finiş gördüler. Yarışın geri kalan tüm etaplarında finişe üçüncü sırada gelmeyi başararak, üçüncülük kupasının sahibi oldular.

Historic’te Üstünkaya, Fiesta Rally Cup’ta Ümitcan Özdemir

Ege Rallisi’nde Fiesta Rally Cup’ta birincilik kupası Ümitcan Özdemir-Batuhan Memişyazıcı, Historic Şampiyonası genel klasmanı ve H2 klasmanında Üstün Üstünkaya-Özden Yılmaz, K1 klasmanında Ramazan Ekiz-Batuhan Doğan, RC3 klasmanında Yiğit Timur-Kaan Özşenler, RC4 klasmanında Ümitcan Özdemir-Batuhan Memişoğlu, K2 klasmanında Kenan Kar-Soner Tamer, K3 klasmanında Yavuzhan Cabbaroğlu-Enez Al, Gençler klasmanında Emre Şentürk-Mesut Şafak Doğan, H1 klasmanında Levent Gür-Oytun Albayrak, K4 klasmanında Ali Başo-Gürkal Menderes, Genç co-pilot klasmanında Onat Telkenar-Efe Eryalaz, Kadın co-pilot (Kağan Karamanoğlu pilotluğunda) Nehir Yılmaz ve N klasmanında Mustafa Çakal – Mehmet Köleoğlu birincilik kupalarının sahibi oldular.


28. Ege Rallisi Genel Klasmanı
1)- Yağız Avcı-Ersan Alkır (Ford Fiesta R5)
2)- Burak Çukurova-Vedat Bostancı (Skoda Fabia R5)
3)- Deniz Fahri-Barış Kalfaoğlu (Ford Fiesta R5)
4)- Fatih Kara-Bilge Ayan (Fiat Egea)
5)- Erkan Güral-Burak Koçoğlu (Skoda Fabia R5)
6)- Ümitcan Özdemir-Batuhan Memişyazıc (Ford Fiesta R2T)
7)- Mustafa Çakal-Mehmet Köleoğlu (Mitsubishi Evo IX)
8)- Cem Alakoç-Yusuf Çelik (Ford Fiesta R2)
9)- Georgi Geradzhiev-Georgi Gadzhev (Ford Fiesta R2)
10)- Kağan Karamanoğlu-Nehir Yılmaz (Ford Fiesta R2T)