Elektrikli araçların yaygınlaşması enerji ihtiyacını artıracak!

371

Elektrikli araç üretiminin hızla arttığını vurgulayan Ayşe Ece Şengönül “Elektrikli araçların artması ile birlikte doğal olarak elektrik ihtiyacı da artacak. Bu bağlamda elektrik altyapılarının güçlendirilmesinin gündeme gelmesi de kaçınılmaz” dedi.

Türkiye’deki birçok şarj operatörüne altyapı sağlayan ve 250 şarj noktasıyla yaygın şarj ağlarından birisine sahip olan Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül, Türkiye’de elektrikli araç çağının başlaması ile elektrik ihtiyacının artacağını vurguladı. Şengönül, “Örneğin tek başına bir villanın anlık maksimum elektrik ihtiyacı yaklaşık 10 kW diyelim, elektrikli araç şarja takılınca ilave olarak 7 kW daha enerji çekecektir; evin elektrik altyapısının buna yeterli gelemediği durumlarda elektrik dağıtım şirketinden güç artışı talebi ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Ya da bir AVM’nin elektrik ihtiyacının 400 kW olduğunu düşünelim. Otoparktaki 20 adet elektrikli otomobilin 22 kW ile aynı anda şarja başlaması ile ilave 440 kW güç çekilince AVM’nin kendine elektriği yetersiz kalabilecektir.” ifadelerini kullandı.

Gelecekte elektrik altyapısı yetersiz kalabilir

Ayşe Ece Şengönül “Elektriğin ülkemizde bolca olan rüzgar, güneş ve su gibi doğal kaynaklardan elde edilmesi ve bu konularda teşviklerin getirilmesi son derece önemli ve kaçınılmaz bir gerçek. Ülkemiz doğal kaynaklardan enerji sağlamak için adeta bir cennet. Bu imkanlar doğru kullanıldığı takdirde enerji konusunda dışa bağımlılıkta ortadan kalkacaktır” dedi.

Şengönül “Akaryakıtın dış ülkelerden ithal edilmesine harcanan bütçe, doğal kaynaklardan enerji elde etmek için harcanırsa, ülkenin kalkınma hızı da artabilir” yorumunu yaptı.