Elektrikli crossover: Porsche Mission E Cross Turismo

2163

Porsche, Cenevre Otomobil Fuarı’nda Mission E Cross Turismo elektrikli Cross Utility Vehicle (CUV) konseptini tanıttı. Bu çok yönlü otomobil, seyahat eden, spor yapan veya dışarıda vakit geçiren sürücülere hitap ediyor. Aracın esnek iç mekanı her tür spor ekipmanın sığabileceği alan yaratırken, modern yük taşıma sistemleriyle sörf tahtalarını veya bir Porsche elektrikli bisikleti taşımak son derece kolaylaşıyor.

Otomobilin güçlü yanları arasında çarpıcı tasarımının yanı sıra dokunmatik ekran ve göz takip sistemine sahip bir etkileşim konsepti yer alıyor. 4,95 metre uzunluğundaki konsept, dört tekerlekten çekiş sistemini besleyen 800 voltluk ve hızlı şarj şebekesine bağlanabilen bir motor altyapısına sahip.

Porsche’nin elektrikli konsepti Mission E Cross Turismo, kıvrımlı kemerler arasından uzanan alçak kaputu ile Porsche 911’in DNA’sını taşıdığını ilk bakışta ortaya koyuyor. Hava perdesi olarak adlandırılan dikey hava girişleri de otomobilin karakteristik tasarım unsurlarından biri. Tasarımın bir diğer dikkat çekici yönü ise matrix LED farlar. Markanın alışıldık dört noktadan aydınlatmalı gündüz farları evrimleşerek dar, üç boyutlu cam farlara dönüşmüş durumda. Dört yatık kanat üzerinde yer alan bu ışıklar, ayrıca yenilikçi, dört noktadan aydınlatmalı sinyal lambalarını da içeriyor. Otomobilde ayrıca Porsche X-Sight teknolojisi kullanılarak geliştirilen yüksek performanslı uzun farlar bulunuyor.

Konsept çalışmasının özel gri metalik rengi sayesinde, arkadan bakıldığında bile bu otomobilin bir Porsche olduğu ilk bakışta anlaşılıyor. Sportif tasarımı ve hava akışını yönlendiren tavan kanadına ek olarak, kesintisiz ışık şeridi de tipik Porsche özelliklerinden biri. Devre kartı görünümüne sahip üç boyutlu bir muhafaza içine yerleştirilmiş cam harfler, aydınlatmalı beyaz Porsche logosunu meydana getiriyor. Otomobil şarj olurken Porsche logosundaki ‘E’ harfi kalp atışı gibi yanıp sönüyor ve devre kartı kayan ışıklarla aydınlanıyor. Bu da etkileyici bir elektrik akımı hissi yaratıyor. Ön camdan bagaj kapısına kadar uzanan panoramik cam tavan ise, otomobilin iç mekanına ferahlık hissi katıyor.

İç mekanda hafif tasarım

İç mekanda geleneksel Porsche tasarım unsurları yeniden yorumlanarak dijital çağa taşınıyor. Bunun en güzel örneklerinden biri, otomobilin genişliğinin altını çizen, kanat şekilli bir üst ve alt kısımdan oluşan ön panel. Yatay bir yerleşime sahip olan gösterge paneli, sürücü ve önde oturan yolcunun rahat kullanımı için geniş bir ekrana sahip. Bağımsız duran gösterge kümesi sürücüye doğru çevrilmiş durumda ve dijital içeriğin TFT ekranlar üzerinde gösterildiği üç dairesel bölümden oluşuyor. Orta konsol, ön koltuklar arasından ön panele doğru yükseliyor. Orta konsolun dolaylı ışıklandırması, ortam aydınlatması ile birleşerek benzersiz bir atmosfer oluşturuyor.

İç mekanın tasarım özelliklerinden bir diğeri de gösterge panelinde, spor koltuklarda ve bazı diğer kısımlarda kendini gösteren, yarış otomobillerini andıran, aydınlatmalı Porsche logosuyla süslenmiş hafif yapılar. Kapı panellerinde, üç boyutlu bir görünüme sahip, dokulu kaplamalar dikkat çekiyor çarpıyor. Havalandırma kanallarının ve cam kontrollerinin çevresi gibi yerlerde kullanılan Mavi alüminyum detaylar, siyah ve açık gri deri yüzeylerinin oluşturduğu çift renk ağırlıklı görünüm içerisinde etkileyici bir kontrast yaratıyor.

600 HP’lik sportif performans

Toplamda 600 hp (440 kW) üzerinde sistem gücü üreten iki sürekli mıknatıslı senkron motor (PSM) sayesinde Mission E Cross Turismo sıfırdan 100 km/h hıza 3,5 saniyenin altında, 200 km/h hıza ise 12 saniye altında çıkıyor. Otomobilin sağladığı sürekli güç, elektrikli otomobiller arasında rakipsiz ve performanstan ödün vermeden art arda birçok kez hızlanmak mümkün. Motor gücünü tekerleklere otomatik olarak dağıtan Porsche Tork Vecroting teknolojisi sayesinde, her yüzeyde istenen anda dört tekerlekten çekiş sağlanıyor.

15 dakikalık şarjla 400 kilometre

Otomobilin 800 voltluk elektrik mimarisi sayesinde, lityum iyon batarya Yeni Avrupa Sürüş Çevrimi (NEDC) standartlarına göre 400 kilometrelik bir yolculuk için gereken şarja 15 dakika gibi bir sürede ulaşabiliyor. Konsept otomobilin esnek şarj sistemi, yolda veya evde şarj edilmesini mümkün kılıyor. Otomobil, IONITY ortak girişimi kapsamında ana arterler üzerinde kurulan hızlı şarj altyapısına bağlanmaya hazır durumda. Buna ek olarak, Mission E Cross Turismo’nun bataryası endüktif olarak, bir şarj istasyonu ile veya Porsche ev enerji depolama sistemi kullanılarak şarj edilebiliyor. Ev enerji depolama sistemleri, ev ölçeğinde kurulan güneş enerjisi sistemleriyle de uyumlu.