Elektrikli otomobilde şarj sorunu bitiyor!

1468
Elektrikli otomobilde şarj sorunu

Geely, elektrikli otomobillerin menzil ve şarj sorununu çözüyor. Bünyesinde Volvo, Proton ve Lotus gibi markaların bulunduğu Geely Holding’in yan kuruluşu Geely Technology Group, elektrikli araçların önündeki en büyük engeli batarya değiştirme istasyonları ile çözecek!

Özellikle şehir içinde yoğun çalışan elektrikli araçlar için faydalı olacağına inanılan hızlı pil değiştirme istasyonlarını hayata geçirmek için büyük bir yatırıma giden Geely, batarya istasyonları için 1000 kişilik bir Ar-Ge merkezi kurdu.

Elektrikli otomobilde şarj sorunu bitiyor!

Elektrikli araçlar için 5.000 pil değiştirme istasyonu kuracak

Geely Holding’in yan kuruluşu Geely Technology Group, 2021 Wuzhen İnternet Konferansı’nda E-Energee adlı pil değiştirme hizmetinin arkasındaki pil değiştirme teknolojisini sergiledi.

2017 yılından bu yana pil değiştirme teknolojileri üzerinde araştırma yapan Geely Technology Group, Ar-Ge ekibini 1.000’den fazla kişiye çıkardı. Geely ayrıca işletim hizmeti ve pil takaslı araç mimarilerinin geliştirilmesi sürecinde yüzlerce patent aldığını duyurdu.

E-Energee’nin ilk pil değiştirme istasyonu Eylül 2020’de Chongqing’de hizmete başladı. 2025 yılına kadar Çin genelinde 5.000 istasyonu çevrim içi hale getirme hedefiyle 10 Çin eyaletini kapsayacak şekilde istasyon ağını genişletecek.

E-Energee hizmeti kapsamında, sürücüler, istasyona girdikten sonra araçtan inmeden pili otomatik olarak değiştirmelerine olanak tanıyan otomatik hizmet ile 59 saniye içinde pillerini tam şarjlı bir pille değiştirebiliyor.

Analistler, pil değişiminin gelecekte elektrikli paylaşımlı araç filoları için iyi bir çözüm olabileceğini söylüyor.

Bu istasyonların birincil kullanımı, tam şarjlı akülü araçlarda boş aküleri değiştirmek olacak. Değişim süreleri oldukça hızlı. İstasyonlar pil değiştirme işlemini bir dakikada tamamlıyor.