Elon Musk Tesla modelleri için Türkiye’den ne alıyor?

2708

Geleceği belirleyen adam olarak tanınan ve gerçek hayatın Tony Stark’ı (Iron Man) olarak bilinen Elon Musk, Tesla marka araçları için Türkiye’den ne alıyor?

SpaceX’in kurucusu, Tesla Motors ve PayPal’ın ise kurucu ortağı olan Elon Musk, Model S, Model X, Model 3 ve Roadster modelleri için Türkiye’den korna alıyor.

Daimler’e Smart EV ve Mercedes A Serisi ile Toyota’ya  RAV4 için elektrik motorları ve güç aktarım organları üreten Tesla patronu Elon Musk’ın Tesla modelleri için Türk üreticilerini tercih ettiğini biliyor muydunuz!

Tesla modellerinde Türk kornası

Dünya çapında bilinen en önemli girişimcilerden biri olan Elon Musk, Güney Afrika’da doğdu. Henüz 12 yaşındayken geliştirdiği oyun yazılımını 500 dolara satan Musk, eğitimini tamamlamak üzere Kanada’dan ayrılıp Amerika’ya yerleşti. Fizik, işletme gibi birçok alanda eğitim gören Elon Musk, bu okulları tamamlamadan ayrıldı. İşe alımlarında da üniversite eğitimini ön plana koymayan Musk, sattığı şirketi Paypal da dahil olmak üzere 6 şirketin CEO’luğunu yaptı.

Renault’nun global tedarikçisi olmakla beraber Audi, Volkswagen, Nissan, Honda ve ağır segmentte MAN, Mercedes Benz, Isuzu, DAF, Otokar, Karsan, Temsa, Türk Traktör gibi markalara korna üreten Seger Korna, Elon Musk’ın Tesla modellerine de Türkiye’den korna sağlıyor.
1981 yılında bobin teli üretimiyle yola çıkan Seger, Türkiye’nin lider, dünyanın ise ilk beş büyük korna üreticisi arasında yer alıyor. Şirket, 2017 yılı sonu itibariyle Bursa fabrikasında mevcut üretim hatlarına yüksek otomasyon destekli bir hat daha ilave etti. Bu sayede kapasitesini yüzde 50 artırmayı hedefliyor.

Her 4 saniyede 1 korna

Her 4 saniyede 1 korna üreten Seger Korna, iç pazarın yanı sıra 70 ülkeye korna ihraç ediyor. Çin’in Dongguan bölgesinde de fabrikası bulunan Seger, Elon Musk’ın Tesla’sına ürün veren tek Türk firması.