EMITT Turizm Fuarı’nın yıldızı Göbeklitepe’ye sanal ziyaret

9981

24. EMITT Turizm Fuarı, 30 Ocak – 2 Şubat 2020 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Dünyanın 4. en büyük turizm fuarı olan EMITT’e turizmde marka olan 35 ülke stantlarıyla katılırken, Türkiye’den 33 il ve 30 ilçe dünya çapında turist çeken kültür varlıklarıyla öne çıkacak.

Fuar’da, turizm sektörünün pazarlama ve hizmet boyutlarında dijitalleşmesi sürecine ağırlık verilirken, ziyaretçiler çok sayıda teknolojik gösteriye de şahit olacaklar. HTC Vive iş birliğiyle her günün temasına özel VR içerikleriyle, sanal gerçeklik teknolojisinin etkin kullanımı deneyimlenebilecek. Dünyanın en eski kült yapılar topluluğu olarak tarihe geçen Göbeklitepe de Fuar’ın gündeminde önemli bir yer tutuyor.

Fuar’da VR teknolojisi ile tanıtılacak Göbeklitepe, “Tarihi Değiştiren Göbeklitepe ile Turizmi Dönüştürmek Mümkün mü?” başlığıyla Konferans Sahnesi’nde konuşulacak. Şanlıurfa sınırları içindeki Göbeklitepe tarihin bilinen en eski ve en büyük tapınağı olma özelliğini taşıyor. 2018 yılında tarihi kalıntıların gün yüzüne çıkarılması ve araştırmaların sonuç vermesiyle 12 bin yıllık bu tarihi tapınak UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edildi.