Avrupa Pazarı’nda en çok tercih edilen 25 marka

1661
Hangi Marka

Avrupa Otomobil Pazarı’nda Temmuz ayı verileri yayınlandı. Pazarda SUV patlaması yaşanırken, en çok tercih edilen 25 marka da belirlendi. İşte o markalar!

2007’den bu yana Avrupa Otomotiv Pazarı en yüksek Temmuz ayı satış rakamlarına ulaştı. Geçtiğimiz Temmuz ayında Avrupa’da toplamda 1.33 milyon yeni araç satışı gerçekleşti.

SUV’lara olan ilgi sürekli artıyor

SUV’lar pazarın % 38’ini oluşturdu ve segment için Temmuz ayının en yüksek adedine ulaştı.
Devam eden ekonomik belirsizliğe ve azalan tüketici güvenine rağmen, Avrupa otomobil pazarının Temmuz ayında yüzde 1.2 artarak 1.325.600 adede yükselmesi 2019 hedeflerinin yakalanması umudu verdi. Bilindiği gibi Haziran ayında ise toplam pazar bir önceki yılın Haziran ayına göre yüzde 7,9 oranında düşüş göstermişti. Temmuzdaki ivme belirgin bir iyileşme olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, 7 ayda yakalanan 9 milyon 723 bin 400 adetlik satış, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.5 düşüş olduğunu gösteriyor.

Almanya ekonomisi pazarı belirliyor

Avrupa’da belirsizlik var. Uzun yıllar süren büyümenin ardından piyasa, Alman ekonomisinin tekrar büyümeyi başaramaması durumunu muhtemel bir yavaşlama belirtisi olarak görülüyor. JATO, Avrupa’nın 27 ülkesinde pazarı araştırdı ve sadece 14 ülke pazarında artış saptadı.

İşte Temmuz ayı satışlarına göre marka klasmanı