En çok trafik kazası hangi ilimizde oluyor!

1454
Geçtiğimiz yıl Türkiye’de toplam 430.000’e yakın trafik kazası meydana geldi. Bilgiler, bu kazalardan yaklaşık 241.000’inin ise “maddi hasarlı” trafik kazası olarak kayıtlara geçtiğini gösterdi.

Kazaların oluş şekillerine bakıldığında en çok yandan ve arkadan çarpmanın öne çıktığı görüldü. “Ölümlü ve yaralanmalı” trafik kazalarına en çok sebep olan unsurun ise sürücü hatası olduğu ortaya çıktı.

Bilgiler, en çok maddi hasarlı trafik kazasının meydana geldiği ilin 41.272 kaza ile Ankara olduğunu gösterdi. Ankara’yı, İstanbul ve İzmir izledi.

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen trafik kazalarına bakıldığında, kaza sayısının artış eğilimi sergilediğini gördüklerini belirten sigorta fiyat karşılaştırma sitesi Tamoniki.com CEO’su Elif Aksoy Yenidünya, “TÜİK ve TSB verilerinden yola çıkarak Türkiye genelinde her 10 araçtan ortalama 2’sinin hasarlı kazaya karıştığını söyleyebiliriz.

Maddi hasarlı kaza sayılarına baktığımızda Ankara, İstanbul ve İzmir’in en çok kaza yapılan iller listesinde ilk üçte yer aldığını görüyoruz. Yoğun trafiğin yaşandığı büyükşehirlerde bir süredir araç sahiplerinin “muafiyetli kasko” alternatifini daha çok tercih ettiğini gözlemliyoruz. Muafiyetli kasko, hasarın belirli bir miktarının sigortalı tarafından karşılaması temeline dayanıyor” diyor.