Euromaster’dan uzun süreli lastik kullanımının püf noktaları

6756
uzun süreli lastik kullanımının püf noktaları

Michelin Grubu çatısı altında profesyonel lastik ve araç bakım hizmeti veren Euromaster, araç kullanıcılarına performans, güvenlik, yakıt tasarrufu ve uzun ömür vaat eden lastiklerin kullanım sürelerinin hangi kriterlere bağlı olduğuna dikkat çekti.

Müşterilerine lastik kullanımının önemini sürekli vurgulayan Euromaster, günümüzde kullanım süresi, km aralığı ve diş derinliği gibi konularda yapılan farklı yorumlar karşısında akıllardaki soru işaretlerini gidermeyi amaçlıyor.

Bir lastiğin ömrünün en somut belirleyicisi lastik diş derinliği

Buna göre lastiklerin ömür ve kilometre performansında birçok değişkenetkili oluyor. 5 yıl veya daha fazla süre kullanılan lastiklerin; uzman bir servis tarafından yılda en az bir kez lastik fiziksel yapısı, aşınma, diş derinliği, yol tutuşu, ve fren performansını kapsayan kontrollerinin yapılması gerekiyor.

Bir lastiğin ömrünün en somut belirleyicisini ise lastik diş derinliği oluşturuyor.Bu bağlamdaMichelin, lastiklerini bünyesindeki teknolojiye uygun olarak 1,6 mm diş derinliğine kadar kullanıma uygun olacak şekilde üretiyor.

Dolayısıyla Michelin ve Michelin Grubu’nun lastik ve araç bakım servisi Euromaster, Michelin lastiklerinin 1,6 mm’ye kadar kullanılmalarını tavsiye ediyor. Genellikle üretiminden itibaren 10 yıl raf ömrü biçilen lastiklerin, bu süreyi tamamladıktan sonra diş derinliği sınırını aşmamış olsa bile artık kullanılmaması gerekiyor.

Doğru lastiğe doğru basınç

Euromaster, bir lastiğin kullanım süresinin araca, sürüş koşullarına, yaşanılan iklim ve yol koşullarına bağlı olarak uzatılabilmesinin mümkün olduğunu vurguluyor. İlk olarak lastik basıncının; araç kullanım kılavuzunda, sürücü kapısı üzerinde veya yakıt deposu kapağında yer alan araç lastik basınç değerlerine uygun bir şekilde ayarlanması gerekiyor.

Subapta çatlak, subap kapağında yırtık ya da lastik patlağı gibi bir dış etken yoksa lastikler ayda ortalama 1 PSI basınç kaybediyor. Dolayısıyla ayda bir kez kontrol edilmesi gereken lastik basınç değerleri doğru yapıldığında, sürüş güvenliği ve erken aşınmanın yanında yakıt tasarrufuna da katkı sağlıyor.

Her 10 bin kilometrede bir lastik rotasyonu yapılmalı

Lastiklerin düzensiz aşınmasını önlemek için ise her 10 bin kilometrede bir veya yılda en az bir kez, araç ön düzen ayarlarının kontrol edilmesi ve lastik rotasyonu işlem itavsiye ediliyor.

Ayrıca araç yıkatma esnasında, lastiklerde çatlaklar oluşturabilen kimyasal veya parlatıcılarla lastiklerin temas etmemesi de önem taşıyor. Euromaster; araç kullanıcılarının beklentilerine en uygun lastikler hakkında müşterilerini bilgilendirerek, sunduğu ücretsiz check-up hizmetiyle de lastik kullanımı esnasında yaşanabilecek olası mağduriyetlerin önüne geçiyor.

Daha Fazla Lastik Haberi