F1 Brezilya Grand Prix’sinin şifreleri

2482
Formula1 sezonunun sondan bir önceki yarışı 10-12 Kasım’da Brezilya’nın Interlagos Pisti’nde gerçekleşiyor.

Geçen yılın sert lastiklerinin ardından bu sene orta sertlikteki lastiklere geçtiğimiz için bu hafta sonu Interlagos’ta şimdiye dek en hızlı turların yaşanması kuvvetle muhtemel görünüyor.

Hangi lastikler kullanılacak

Pirelli, Formula 1 sezonunun 19. yarışına P Zero Beyaz orta, P Zero Sarı yumuşak ve P Zero Kırmızı süper yumuşak lastiklerini getiriyor. Böylece, orta sertlikteki lastikler 2017’de son kez öneriliyor. Interlagos’ta yılın en kısa ama fiziksel koşullar ve atmosfer açısından en yoğun turlarından biri koşuluyor. Interlagos, arka arkaya yüksek hızlı virajları ve sürekli değişen eğimleri kadar aşırı sıcak ya da sağanak yağmur yaşanabilen yerel hava durumuyla da biliniyor. Brezilya için önerilen lastikler bir kez daha öncekilerden daha yumuşak ve bu sezon en sert hamur, orta oluyor.

Lastiklere göre pistin durumu

– Pistin yüzeyi bir süre önce yenilendi ve Interlagos’un ünlü engebelerinden bazıları düzeltildi.

– Sezonun (Monako’nun ardından) en kısa ikinci turu olması, araçların neredeyse sürekli dönmesi ve sollamak için çizgi dışına çıkması anlamına geliyor.

– Saatin ters yönünde koşulması nedeniyle Brezilya’daki pistte en fazla iş sağ arka lastiğe düşüyor.

– Bir dizi hızlı viraj ve yüksek enerjili yükler nedeniyle lastiklerden de yüksek performans bekleniyor.

– Lastikler sıkça yanlamasına ve boylamasına yüklere maruz kalıyor.

– Geçen yıl beklenmedik bir şekilde yağmurlu hava şartlarında kazanan Lewis Hamilton yarış sırasında pit stop yapmadı ama kırmızı bayrak altında ıslak zemin lastiklerini yeniledi.

– 2015 yılında podyuma çıkan üç takım da üç pit stop yapmıştı.

Pirelli Otomobil Yarışları Başkanı Mario Isola: Bu yarış genellikle çok telaşlı ve çılgın oluyor

 “Meksika’daki son yarışta olduğu gibi Brezilya’ya da bir kez daha geçen yıldan daha yumuşak lastiklerle geliyoruz. Geçen yılın sert lastiklerinin ardından bu sene orta sertlikteki lastiklere geçtiğimiz için bu hafta sonu Interlagos’ta şimdiye dek en hızlı turların yaşanması kuvvetle muhtemel görünüyor. Kısa turlar, birden fazla pit stop ve pek çok sollama kadar tutkulu Brezilyalı izleyiciler ve aşırı hava koşullarının yaşanma olasılığı düşünüldüğünde bu yarış genellikle çok telaşlı ve çılgın oluyor. Dolayısıyla pit stopların stratejik zamanlaması, trafiğin etkilerini minimize etmeyi denemek açısından önemli olacak. Bu yıl bir kademe daha yumuşak lastikler önermiş olsak da, pilotların hiçbiri bir setten fazla orta lastik seçmedi. Bu da demek oluyor ki bu hafta sonu daha ziyade yumuşak ve süper yumuşak hamurlara odaklanılacak.”

Yenilikler

– Süper yumuşak lastik, Pirelli’nin Formula 1’e girmesinden bu yana ilk defa Brezilya’ya geliyor.

– Force India, pilotu Alfonso Selis ve Sauber, pilotu Charles Leclerc ile Meksika Grand Prix’sinin ardından 2018 için özel bir Pirelli lastik testini tamamladılar.

– Eski F1 pilotu (ve Pirelli test pilotu) Lucas Di Grassi dahil pek çok önde gelen pilotun gelecek hafta sonu Makau’da düzenlenecek Pirelli ekipmanlı FIA GT World Cup’ta yarışacağı duyuruldu.

– Pirelli’nin ERC Junior Şampiyonu Chris Ingram, bir süre önce İngiltere’de gerçekleşen Galler rallisinde Pirelli Scorpion çakıl lastikleriyle iki çeker sınıfına damgasını vurdu.