F1 DHL Turkish GP’sinin şifreleri belli oldu!

9128
Formula 1 Şampiyonası'nın 14. yarışı olarak sezon ortasında takvime alınan Türkiye GP'sinin şifreleri belli oldu. İstanbul Park'taki yarışın sonucunu lastikler ve pit-stop taktikleri belirleyecek.

Formula 1 Şampiyonası’nın 14. yarışı olarak sezon ortasında takvime alınan Türkiye GP’sinin şifreleri belli oldu. İstanbul Park’taki yarışın sonucunu lastikler ve pit-stop taktikleri belirleyecek.

Birçok F1 pistinde imzası bulunan Hermann Tilke’nin en mükemmel tasarımlarından biri olarak bilinen İstanbul Park pisti, lastikleri oldukça yoran yüksek hızlı çeşitli ilginç virajlar içeriyor. En son dokuz yıl önce koşulan Grand Prix’nin şampiyonu, o zamanki Red Bull pilotu Sebastian Vettel dört pit stop yapmak zorunda kalmıştı. 2011 Grand Prix’sinde toplam 80 pit stop gerçekleşirken 1983’ten beri kuru bir yarıştaki en yüksek sayıda ‘sollama’ manevrası da bu pistte görülmüştü.
Dikkat çeken bir başka nokta “1. Viraj” olurken düzlükteki muhteşem yukarı eğimli hafif dönüş, Spa’daki Eau Rouge’u anımsatıyor; öyle ki pistin bu bölümünün lakabı “faux rouge” olarak da biliniyor.

F1 Turkish GP-Renault

Sonucu yine lastik seçimi mi belirleyecek!

İtalyan lastik markası, Formula 1’in 2011’den (Pirelli’nin de modern dönemde F1’deki ilk sezonu) sonra İstanbul Park’ı ilk ziyareti için serinin en sert hamurlarını seçti: C1 hamurlu P Zero Beyaz sert, C2 hamurlu P Zero Sarı orta ve C3 hamurlu P Zero Kırmızı yumuşak.
Portekiz’in ardından bu yıl ikinci kez standart olarak tahsis edilen lastiklerde hafif bir değişiklik yapıldı: tüm pilotlar yedi set yumuşak, üç set orta ve üç set sert lastik alacak. Normalde sekiz yumuşak, üç orta ve iki sert lastik verilirken Türkiye’deki pistin çok zorlayıcı olmasından ötürü daha sert hamurlar seçildi. Lastiklerin üzerindeki baskının yanı sıra tutuş, yere bastırma kuvveti ve yanal kuvvet de İstanbul Park’ta çok yüksek.

Yeni asfalta ilişkin isabetli veri yok!

Zorluğuyla ünlü 8. Viraj, ilham kaynağı olduğu Soçi’deki 3. Viraja çok benziyor ve sola doğru çok sayıda ara dönemeç içeren çok uzun bir mesafeyi kapsıyor. Bu viraj, özellikle ön sağ olmak üzere lastiklere muazzam miktarda enerji yüklüyor.
Zemin kısa süre önce yeniden asfaltlandı ve hiç kimse bu yeni asfaltın nasıl olacağını kesin olarak bilmiyor. Yeni asfalta ilişkin isabetli verilerin olmaması nedeniyle daha muhafazakar bir seçim yapıldı.
Ayrıca, hafta sonu boyunca başka destekleyici etkinlik olmaması da pistin özellikle de Cuma günü çok “taze” ve kirli olabileceği anlamına geliyor.

İstanbul Park otomobil ve motor sporlarına hasret

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan İstanbul Park kompleksi , 2011’den sonra çok fazla kullanılmadı; bu nedenle, mevcut Formula 1 standartlarını yakalamak için 6 milyon dolarlık bir harcama yapılarak güvenlik iyileştirmeleri yapıldı.