F1, Kuzey Amerika’daki ikinci yarış için Meksika’da

Formula1 takımları 17. yarış için 27-29 Ekim'de Mexico City'deler...

2357

Geçen hafta ABD’de Susan G.Komen® vakfına verilen desteğin ardından bu hafta sonu, bu yıl Mexico City’de yaşanan deprem felaketinden etkilenenler desteklenecek.

Geçen hafta sonu gerçekleşen ABD Grand Prix gibi Meksika’da da P Zero Sarı yumuşak, P Zero Kırmızı süper yumuşak ve P Zero Mor ultra yumuşak (geçen hafta Austin’de pembeye dönüşmesinin ardından orijinal rengi mor olarak) lastikler kullanılacak. Adını Meksikalı ünlü yarış pilotu kardeşlerden alan Autódromo Hermanos Rodríguez, yılın en hızlı pistlerinden biri olarak biliniyor. Bu sezon birkaç defa görüldüğü üzere, ultra yumuşak lastikler bu pist için de ilk kez öneriliyor. Henüz iki yıl önce Formula 1 takvimine yeniden dahil olan yarışta bu hafta sonu bazı tur rekorlarının kırılması bekleniyor.

LASTİKLERE GÖRE PİST GÖRÜNÜMÜ
  • Oldukça pürüzsüz ve kaygan olan pist yüzeyi, yüksek hızlara rağmen (2016’da 372 km/s görülmüştü) lastiklerin aşınmasını ve erimesini azaltıyor.
  • Mexico City’nin havası, yılın bu zamanında bir soru işareti olduğu için her türlü hava koşulu görülebilir.
  • Hızlı virajların yanı sıra iyi bilinen yavaş ve teknik bir stadyum bölümünün olması, eski ve yeninin ilginç bir karışımını oluşturuyor.
  • Geçen yılın kazananı Lewis Hamilton gibi daha pek çok pilot tek pit stop yapmıştı.

Yılın en uzun pit alanının burada olması nedeniyle pit stop süresi artıyor ve stratejiler de bu durumdan etkileniyor.

PIRELLI OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI MARIO ISOLA LASTİKLERİ ANLATTI

“Daha yüksek performans ve daha hızlı yarış arayışında mümkün olduğunca daha yumuşak hamurlar getirme prensibimizi Meksika’da devam ettiriyoruz. Aslında Meksika’ya iki yıldır arka arkaya yeni lastikler getiriyoruz zira geçen sene de süper yumuşak hamuru ilk defa önermiştik. Pistin bu halinde şimdiye dek sadece iki yarış koşuldu. Takımların en iyi bildiği pistlerden biri olmadığı için özellikle serbest antrenmanlarda ultra yumuşak lastikle ilgili öğrenecekleri şeyler olacak.”

YENİLİKLER
  • Ultra yumuşak lastik Mexico City’ye ilk defa gelirken popülerliğini sürdürüyor; öyle ki pek çok pilot maksimum 10 takım lastik için ultra yumuşağı seçti.
  • Geçen hafta ABD’de Susan G.Komen® vakfına verilen desteğin ardından bu hafta sonu, bu yıl Mexico City’de yaşanan deprem felaketinden etkilenenler desteklenecek.

İtalyan pilot Paolo Andreucci, Pirelli lastiklerle yarıştığı Peugeot Italia 208 T16 arabasıyla onuncu kez İtalya Ralli Şampiyonu olarak olağanüstü bir başarıya imza attı.