F1 Meksika GP’sinin sonucunu neler belirleyecek!

1973
F1 Meksika GP

Formula 1 Meksika GP’sinde takımların uygulayacağı muhtemel stratejiler belirlendi.Peki F1 Meksika GP’sinin sonucunu neler belirleyecek!

Kökleri geçmişe uzansa da oldukça yeni bir pist olan Meksika’da her türlü özellik bulunuyor. Formula 1’in Amerika kıtasında ilki Meksika’da, diğeri ise bir hafta sonra ABD’de koşulacak iki yarışı için de lastik tedarikçisi Pirelli, ‘orta’ sertlikte hamurlara sahip lastikler öneriyor. Dolayısıyla, adını Meksika’nın en ünlü iki yarış pilotundan alan Autodromo Hermanos Rodriguez pistinde C2 Beyaz sert, C3 Sarı orta ve C4 Kırmızı yumuşak lastikleri göreceğiz.

İşte pilotların Maksika GP’si için lastik seçimleri

F1 Meksika GP’sinde pilotların lastik tercihi de belli oldu. Ferrari pilotları Vettel ve Leclerc; Mercedes pilotu Lewis Hamilton’la Meksika için aynı lastik seçimini yaptı. Üç pilotun seçimi orta sert lastikler…Mercedes pilotu Valtteri Bottas, ilave bir set sert hamur seçerken Red Bull’un tercihi yumuşak hamurdan yana oldu.

Tek pit stop mı, iki pit stop mı?

• Bu yıl birkaç yarışta ve son olarak Japonya’da olduğu gibi Meksika için lastik seçimleri de 2018’e göre bir kademe daha sert. Bunun sebebi takımların tek pit stop yapmayı hedeflemesi; daha sert bir seçim de hız yönetimine güvenmek yerine her turun başından sonuna kadar zorlayabilmelerini sağlıyor.
• Bununla birlikte, geçen yıl sanal güvenlik aracının etkilediği ve çeşitli taktiklerin kullanıldığı bir yarışta Max Verstappen ve Red Bull’un iki pit stoplu stratejisi kazandı. İlk 10 sırayı alanların beşi tek pit stop yaparken puan alan takımların altı farklı strateji uyguladığı görüldü. Mercedes pilotu Valtteri Bottas, üç pit stop yapmasına rağmen yarışı beşinci sırada bitirmeyi başardı.

Autodromo Hermanos Rodriguez Pisti’nin özellikleri

• Karışık karekterli bir pist olan Meksika’da çeşitli hız düzlükleri ve virajlar bulunuyor. İki çok hızlı düzlüğün yanı sıra eskiden ünlü Peraltada virajının bulunduğu dönemeçli bir stadyum (gerçekten de eski bir beysbol stadyumu) bölümü yer alıyor.
• Geçen yılın daha yumuşak lastik seçiminde bir miktar deformasyon (granülleşme) kaydedilmişti ama bu seneki daha sert hamur tercihleriyle bunun azalması bekleniyor. Söz konusu tanelenme, Meksika’nın yüksek rakımında hava şartlarının daha az yere bastırma kuvveti yaratması ve dolayısıyla otomobillerin daha çok kaymasına yol açması sonucu da oluşmuştu.
• Yine de oluşan tüm bu olumsuzluklara rağmen geçen yıl Meksika’da toplam tur ve yarış tur rekorları kırılmıştı.

Öngürü Meksiksa’da her zaman tutmaz!

Pirelli F1 ve Otomobil Yarışları Başkanı Mario Isola, Meksika yarışına ilişkin şunlara dikkat çekti:“Meksika her zaman sert ve öngörülemez bir yarış olmuştur. Özellikle, pilotların hayranların tezahüratlarını duyabildiklerini söylediği stadyum bölümünde muhteşem bir atmosfer yaşanır. Tur boyunca bazı iyi sollama fırsatları oluyor. Geçmişte farklı stratejik yaklaşımların yanı sıra oldukça değişken hava koşulları da gördük. Mexico City’nin yüksek rakımı otomobilleri ve dolayısıyla lastikleri kesinlikle etkiliyor. Yüksek oranda yere basma kuvveti daha düşük hissedildiği için bol kayma yaşanabiliyor. Bir kez daha, geçen yıla kıyasla daha sert hamurlar getirdiğimiz için pilotlar lastikleri maksimum düzeyde zorlayabilecek.”

Hamilton Meksika’da Şampiyonluğunu ilan edebilir!

Mercedes pilotu Lewis Hamilton geçen yıl Meksika Grand Prix’sinde pilotlar şampiyonluğunu ilan etmişti. Bu sene Mexico City’de aynı başarıyı tekrarlama şansı var.