F1 Monaco GP’sinde Verstappen, ‘Kırmızı Bayrak’a takıldı!

1013
F1 Monaco GP'sinde Verstappen, Kırmızı Bayrak'a takıldı!

Formula 1’in en prestijli yarışı Monaco Grand Prix’sinde Red Bull Honda pilotu Max Verstappen sıralama turlarının 3. seansı olan Q3’ün son bölümünde Leclerc’in kazası nedeniyle gösterilen kırmızı bayrak yüzünden belki de pole pozisyondan oldu.

Sezonun iddialı pilotu Max Verstppen Monaco GP’sinde yine favori olduğunu hem antrenmanlarda, hemde sıralama turlarının üç bölümünde de gösterdi. Aslında Verstappen Q3’ün son turunda kendisini birinciliğe oturtacak zamanı yakalamıştı, finişe ulaşabilse işi bitirecekti. Ancak son ayağın lideri Charles Leclerc finişe saniyeler kala bariyerlere bindirdi ve kırmızı bayrakla seansı sonlandırdı. Dolayısıyla Hollandalı pilotun olası birinciliği de avucundan uçtu, gitti!..

NE DEDİLER?

Max Verstappen

Horner-Verstappen

Verstappen günü şöyle özetledi: “Monaco’da yarışmak çok eğlenceli. Üçüncü çeyrekte iyi bir ilk tur attım ama lastikler tam olarak ısınmamıştı ve herşeyin son turda sonuçlanacağını biliyordum. Tünele girerken son turum çok iyi geldi ama, kırmızı bayrak yüzünden bitiremedim. Bu da sinir bozucuydu, pole pozisyon yok yere gitti. Açıkçası Charles çok iyi araba kullanıyor, bu yüzden sıkı olacağını biliyordum. Bence bizim için şu ana kadar çok iyi bir hafta sonu oldu ve yarın ön sıradan başlıyoruz ki; bu Monaco’daki en önemli şey, bu yüzden o kadar da kötü değil. O kırmızı bayraktan sonraki saniye ile oldukça mutlu olabilirdim ama olmadı, şans… Şimdi sadece yarını düşünüyorum. İşi bitirmemiz gerekiyor!”

Sergio Perez

perez

Yarışa 9. sıradan başlayacak olan Red Bull Honda’nın ikinci pilotu Sergio Perez’in görüşleri de şöyle: “Sıralama boyunca iyi bir ilerleme kaydediyordum ve ardından 3. çeyrekte, en sorunsuz olacağını düşündüğüm seans, en kötüsüne dönüştü. İşler gerçekten karıştı ve bir araya gelmedi. Geriye gidiyor gibiydik ve umduğumuz ya da beklediğimiz ilerlemeyi yapamadık. Düşen sıcaklıklarla çok mücadele ediyordum, bu yüzden son seansa giden yaklaşımımızı değiştirdik ve bu durumu daha da kötüleştirdi ve sonra son çeyrekte son sektörde kalabalık içinde kaldım ve turu kaybettim. Monaco’da önde olmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, ancak yarın iyileştirmek için elimizden gelen en iyi işi yapmaya çalışacağız.”

Christian Horner

Christian Horner

Takımın sorumlusu Christian Horner ise görüşlerini şöyle dillendirdi: “Takım olarak önde olmamak biraz sinir bozucu ve Max müthiş bir son turdaydı, en iyi halinin onda biri kadar önde ve Leclerc’in üstündeydi, ama maalesef kırmızı bayrakla sonunu göremedik. Bardağımızın yarısı dolu ve en önemlisi Lewis’in Monaco’da 7. sıradan start alacak olması. Bizim Verstappen ile ilk çizgiden start alacak olmamız şampiyonluk mücadelesi için çok önemli, bu yüzden olumsuzluklardan ziyade pozitiflere odaklanacağız. Yarın şampiyonayı etkilemek için gerçek bir fırsat var önümüzde ve bundan en iyi şekilde yararlanmalıyız.”