F1 sezonunun son yarışı olan Abu Dabi GP’sinin şifreleri belli oldu!

1399
Abu Dabi GP

Formula 1 2019 sezonu Abu Dabi GP’si ile sona eriyor. Sezonun 21. yarışı olan Abudabi GP’sin şifreleri belli oldu.

Yrışın yapılacağı Yas Marina Pisti, düzgün asfaltı ve yanal kuvvetlerden ziyade tutuş ve frenlemenin öne çıktığı dengeli viraj karmasıyla sezonun tam anlamıyla bir ortalamasını temsil ediyor.

Tek pit stop stratejisi tercih edilecek

Tarihsel olarak, Abu Dabi Grand Prix’lerinde düşük aşınma ve yıpranma nedeniyle genellikle tek pit stop stratejisi tercih ediliyor. Süper yumuşak, ultra yumuşak ve hiper yumuşak lastiklerin kullanıldığı 2018 yılına göre en sert hamurun bir kademe daha sert olacağı bu yılki yarışta aynı stratejinin seçileceği öngörülüyor.

2018’de Lewis Hamilton ultra yumuşak lastikten süper yumuşak lastiğe geçerek, yarışı kazandı

Yas Marina’da lastik yarışın kaderini belirleyen en önemli unsur olarak öne çıkıyor. Hatırlanacağı gibi geçen yıl, Lewis Hamilton sanal bir güvenlik aracı devredeyken oldukça erken bir pit stopla ultra yumuşaktan süper yumuşağa geçerek yarışı kazanmıştı.

Sezonun son yarışı için daha sert bir lastik seçimi yapılacak

Bu yıl birkaç yarışta önceki sezonlara kıyasla daha sert bir lastik seçimi yapıldı. Böylece pilotlara tek pit stopu garanti etmek ve hızlarını yönetmek yerine her hızlanmada maksimum hıza çıkmaları için yardımcı olunması amaçlanıyor.
Yarışın akşama kadar sürmesi nedeniyle ilerleyen turlarda pist sıcaklıkları oldukça keskin bir şekilde düşme eğiliminde oluyor. Otomobil yakıtın azalmasına bağlı olarak hafifledikçe lastik davranışında değişme görülebiliyor ve potansiyel olarak hızlanma mesafelerinin artmasına yol açabiliyor. Bu nedenle resmi antrenmanların yarışta izlenecek taktikleri pek temsili etmeyecek.

Abu Dabi’de normalın iki katı kadar lastik kullanılacak

Formula 1’in lastik tedarikçisi Pirelli’nin F1 ve Otomobil Yarışları Başkanı Mario Isola Abudabi GP’sine ilişkin şunları söyledi; “Abu Dabi, çok uzun bir sezonun son yarışı olsa da çalışmalarımız Grand Prix’nin ardından devam edecek. Formula 1 ve Formula 2 için 13 inç ve 18 inç lastiklerle bir dizi test gerçekleştireceğiz. Yarışlar ve testler için Abu Dabi’ye yaklaşık 4500 adet, yani normalin iki katından fazla lastik getireceğiz. Yarış sonrasındaki iki günlük resmi F1 testleri, özellikle önemli olacak çünkü takımlara 2019 ve 2020 lastiklerini temsili koşullarda ve spesifik olarak adapte edilmiş otomobillerle karşılaştırma imkanı verecek. Ama önce tamamlamamız gereken son bir Grand Prix var. Takımların 2019 lastikleri hakkındaki bilgilerini maksimize ettiği düşünüldüğünde bu hafta sonu daha fazla tur rekoru görme olasılığımız yüksek.”.