F1: Tuzla Belediye Başkanı biliyor, ama resmi otoriteden ‘TIK’ yok!

5671
f1 turkey 2020

Otomobil sporlarının Türkiye’deki tek otoritesi TOSFED. Tuzla Belediye Başkanı bile durup dururken F1’in Türkiye’de yapılacağını tarihi ile açıklıyor. Ama TOSFED bir açıklama yapmıyor.

Formula 1’in tekrar Türkiye’de start alacağı yönünde son 1 aydır, ortada bir sürü haber dolaşıyor. Oto Aktüel olarak sadece Intercity’nin resmi açıklamasını yayınladık. Farklı yabancı yayınlarda bu konuda bir çok haber yayınlandı. En son Fatih Altaylı FIA’daki kendi kaynaklarına dayanarak duyurdu. Ne demekse… Demek Altaylı’nın FIA’da da kaynakları varmış. Çok güzel!..

Resmi otorite neden susuyor

Otomobil sporlarının Türkiye’deki tek otoritesi TOSFED. Tuzla Belediye Başkanı bile durup dururken F1’in Türkiye’de yapılacağını tarihi ile açıklıyor. Ama TOSFED bir açıklama yapmıyor. Tuzla Belediye Başkanı’nın F1’e ilgi duyduğunu da bu vesile ile öğrenmiş olduk. Sormazlar mı “Arkadaş, şimdiye kadar neredeydin? Durup, dururken, ortalık pandemiden toz dumanken; bu Formula 1 aşkı da nereden çıktı!..

Formula 1 elbette Türkiye’ye tekrar gelsin, AMA!

Eğer 13 milyon Euro veya o kadar Dolar verilecekse gelmesin!… Neden mi? Bu ortamda, bu ekonomik durumda F1’e onca para vermenin anlamı yok. Haa eğer F1 organizasyonu bu yarışa mahsus para almayacaksa, harika!


Herşey bir yana, bu iş olacaksa, konuşulduğu an, zaten karar verilmiştir. Yoksa “Eğer bir sürpriz olmazsa Kasım’da Türkiye’de” demek ne demek? Bana pek mantıklı gelmiyor.

Spor olarak yıllardır otomobil ve motorsporlarını, keyifle takip eden, izleyen, nerede bir yarış varsa kovalayan biriyim. Ama kimse kusura bakmasın, para verilecekse, hem de verilecek para açıklanmayacaksa ben F1’in en azından bu yıl Türkiye’de yapılması taraftarı değilim. Kendi görüşüm tabi, gelirse zevkle de izlerim o başka…

Son söz: Apar topar durumdan (pandemi) vazife çıkartıp, heyecanla, büyük bir şevkle F1’i Türkiye’ye tekrar getiriyoruz aşkına bir anlam veremiyorum. Sormazlar mı F1 Türkiye’den gideli bir ömür geçti, kimse tekrar gelmesi için çaba sarfetmedi. Neden şimdi!..


EK AÇIKLAMA!

Bu yazıyı yayınladıktan yaklaşık 1 saat sonra FIA ve F1 organizasyonu Türkiye’nin de içinde yer aldığı 2020 F1 Takvimi’nin son şeklini resmi olarak deklare etti. Ardından Intercity CEO’su Vural Ak’tan önemli bir açıklama geldi. Vural Ak, tüm yükümlülüklerin kendilerine ait olduğunu, bunun için devletten herhangi bir maddi destek almadıklarını açıkladı ve ekledi: Yarışın ana sponsoru da DHL…

BRAVO’yu hak etti!

Vural Ak, işte şimdi ‘Bravo’yu hak etti. Şimdi oldu. Bütçeye ek bir külfet olmayacaksa 10 numara iş oldu… Tebrikler… Bir tebrik de DHL’ye, sponsorluk için…