F1 Turkish GP’sinde Hamilton nasıl kazandı!

11000
Lewis Hamilton

Formula 1 Dünyası’nın şüphesiz en başarılı pilotu olan Lewis Hamilton İstanbul’da 7. şampiyonluğa giderken, kendisine zaferi getiren en önemli detay neydi!

Yarışı televizyondan izleyen herkes şahit oldu. İngiliz pilot Lewis Hamilton sanki zorla yarıştırılıyormuş havasındaydı. Ne antrenmanlarda, ne sıralama turlarında, ne de startta; kendisinden beklenen performansı sergilemedi. Bu acaba bir taktik miydi!..

Hamilton, yarışı kazandıracak lastik seçimini yarışa nasıl yansıtacağını iyi hesapladı. Önce lastikleri iyi yönetti. Çünkü İstanbul Park’ta en büyük sorun tutunma sorunuydu. Soğuk hava, kaygan zemin ve ısınamayan lastikler. Bütün bunlar başarıya giden yolda en büyük engellerdi.

Vettel,Hamilton,Stroll…

Peki yarışta Hamilton ne yaptı, diğer pilotlar neler yaptı!

Hamilton, sekiz tur Cinturato Mavi tam ıslak lastik kullandıktan sonra kalan 50 turu Cinturato Yeşil lastiklerle tamamladı. Hamilton ile birlikte Racing Point’ten Sergio Perez ve AlphaTauri’den Daniil Kvyat olmak üzere sadece üç pilot tek pit stop yaptı.
Cinturato Yeşil orta lastiklerle başlayan iki Williams pilotu hariç diğer tümü başlangıçta Cinturato Mavi tam ıslak lastikleri tercih etti.
Orta lastiklere geçmenin daha hızlı hale geldiği zaman anlamındaki geçiş noktasına yarışın başlamasından 10 tur sonra ulaşıldı ve birçok takımın pit stopa girdiği görüldü. Pilotların pek çoğu ilerleyen turlarda yeni orta lastikler için tekrar pit stop yaptı.
Williams takımından George Russell, başlangıç lastikleri olan ortalarla 32 tur koşarak ilk pit stopa kadar en uzun süre kullanan pilot oldu. Hamilton, pit stoptan sonra 50 tur ve Perez de 48 tur orta lastikleri kullandı.
Serin geçen gün boyu pist ve ortam sıcaklığı 13 °C civarındaydı ve yarış başlamadan önce yağmur yağdı. Yarış ilerledikçe yağmurun durmasına ve pistin kurumasına rağmen, takımların tümü düz yarış lastiklerini kullanmamaya karar verdi. Pistin kaygan olması ve nihayetinde gerçekleşmese de yarışın sonlarına doğru yağış beklentisi bu kararda etkili oldu.

Orta ve Islak lastik seçimi

Yarışın önemli bir kısmında Orta lastikler kullanıldı. Kullanılan bu hamuru sadece Williams pilotları başlangıçta seçti. İlk pit stoplarından sonra tüm pilotlar bu hamuru kullandı; bu lastiklerin aşınma seviyesi, ikinci pit stopun zamanlamasında belirleyici oldu. Hamilton yarışın 50 turunu bu lastiklerle koştu ama gerçek tur sayısı 53 idi zira kullanılmış bir setti.
Islak lastiklere gelince: Yarışın başlangıcında hemen tüm otomobillerin tercihi olan ıslak lastikler 58 turun yaklaşık 10 turunda kullanıldı. Bu lastikleri en uzun süre kullanan Red Bull pilotu Alex Albon, ilk pit stopa kadar 12 turu ıslaklarla tamamladı.

Belirsiz koşulları iyi tahlil etti

Lewis Hamilton’ı zafere taşıyan lastik seçimi ve yarışın genel durumunu bir de Pirelli F1 ve Otomobil Yarışları CEO’su Mario Isola‘dan öğrenelim; “Lewis Hamilton’u altıncı sırada başladığı yarışı kendisine yakışır bir tarzda birincilikle bitirip yedinci kez dünya şampiyonluğunu kazandığı için kutluyorum. Lastikleri zekice yönetmesi, tarihte yerini almasında çok önemli bir rol oynadı.

Tek pit stop yaptı ve orta lastikleri yarışın sonlarında etkin bir şekilde düz yarış lastikleri gibi kullanarak maksimum verim almayı başardı. Islak şartlarda başlayan ve ardından kuruyan pistte belirsiz koşulları yönetmenin kritik önem taşıdığı yarışın son derece karmaşık olacağı başından beri belliydi.

Gerçekten de öyle oldu. Geçiş noktasını iyi tespit etmek de kilit bir rol oynadı; başlangıçtaki ıslak lastiklerden ortalara geçiş zamanını tayin etmek ve ardından, yarışın ikinci yarısında zeminin düz yarış lastiklerine geçmek için yeterli tutuş sağlayıp sağlamayacağı veya en iyi seçeneğin ikinci bölümde de orta lastiklerle devam etmek mi olacağı kritik bir seçimdi. Cumartesi gününün verilerini kullanarak ıslak lastiklerden ortalara geçme zamanını değerlendirmek göreceli olarak kolaydı; ama, bu son derece sıra dışı koşullarda ikinci pit stop için ne yapılacağını belirlemek çok daha komplike bir karar verme süreci gerektirdi.”