F1’in en zorlu yarışı İspanya GP’si için geri sayım başladı

1304

Tüm Formula 1 pistleri arasında takımların en iyi tanıdığı pist olan Barselona yapılacak sezonun 5. yarışı olan İspanya GP’si için geri sayım başladı.

Barcelona, tüm Formula 1 pistleri arasında takımların en iyi tanıdığı pist çünkü sezon başında takımların en çok test sürüşü yaptıkları pist. Ama bu durum, İspanya GP’sinin pilotlar için çok kolay olacağı anlamına gelmez. Takımların bu sezon Avrupa kıtasındaki ilk yarışı olan İspanya GP’si çok zorlu geçecek.

Pirelli yarışın şifrelerini, Barselona’ya getirdiği lastiklerle deşifre etti!

Pirelli, bu sezon Bahreyn’in ardından ikinci kez en sert hamurları olan C1 Beyaz sert, C2 Sarı orta ve C3 Kırmızı yumuşak lastikleri getiriyor. Yarışlar Avrupa’da devam ederken bu lastikler de Barcelona pistinin yüksek enerji taleplerine ve ılıman hava koşullarına uygun olacak.

İşte Pistin özellikleri

Pistin yüzeyi geçen yıl yenilendi ve daha önce engebeli ve aşındırıcı olan yapısı değişti. Bununla birlikte, o zamandan beri olgunlaştığı için, pist öncekine daha benzer bir hale geldi.
Takımlar her ne kadar sezon öncesi testlerde 2019 P Zero Formula 1 lastik yelpazesinden dilediklerini seçme özgürlüğüne sahip olsa da daha yumuşak hamurlara (yıl boyu daha yaygın olarak kullanılan lastikleri) eğilim gösterdiler. Bu nedenle sert ve orta hamurlarla ilgili yeterli verilere sahip değiller.

Sezon hazırlıkları ve yoğun testler bu pistte yapılıyor

Barcelona, otomobil ve lastikler için iyi koşullar sunmasından dolayı testler için sıklıkla kullanılıyor. Ünlü 3. Viraj, lastiklerin enerjisini en fazla alan dönüş olurken en çok stres sol ön lastikte görülüyor.

Yarışın kaderini yine pit stop taktığı mı, belirleyecek!

Geçen yıl yarışı kazanan taktik, tek pit stop oldu ve ilk üç takım tarafından tercih edildi. Yumuşakla başlayıp orta ile devam eden Lewis Hamilton, Mercedes’e zafer getirdi. Bazı pilotlar ise iki veya üç pit stop yaptı.

Pilotlar lastikleri ne kadar koruyacak!

Bu yılın C1 hamuru, 2018’in sert hamurundan hafifçe daha yumuşak; C2, 2018’in ortası, C3 de 2018’in yumuşağı ile hemen hemen eşit düzeyde. Bu yılki İspanya Grand Prix’si için önerilen lastiklerle, pilotların büyük olasılıkla ılıman hava koşullarında hız yönetimine başvurmaya gerek kalmadan her turun başından sonuna kadar zorlayabilmesi hedefleniyor.

“Tur rekorlarının kırılacak!”

Pirelli’nin F1 ve Otomobil Yarışları Başkanı Mario Isola, Barselona pisti ve İspanya GP’sinde Yaşanabilinecek  olasılıkları şöyle sıraladı: “Takımlar açısından Barcelona ile ilgili fazla gizem yok çünkü özellikle bu yıl sezon öncesi testler, mevsim ortalamalarını yansıtan oldukça iyi hava koşullarında gerçekleşti.

Bununla birlikte, takımlardan bir kısmı bazı otomobil güncellemeleriyle geliyor, dolayısıyla bunların yanı sıra daha önce belirttiğimiz gibi yeni pist yüzeyinin evrilmeye devam etmesinin lastik davranışı üzerindeki etkilerini görmek ilginç olacak.

Otomobillerin sezon öncesi testlerde bile inanılmaz hızlı çıkışlar yaptığı düşünüldüğünde geçen seneki İspanya yarışı gibi olabileceği ve tur rekorlarının kırılabileceği öngörülebilir.”