Faiz indirimi pazara hareket getirecek ancak ilave yük de getirecek!

1922
OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün

Yüzde 60 oranında küçülen Otomobil iç pazarına hareketlilik sağlamak amacıyla uygulanacak özel faiz indirimi, sektöre can simidi olacak mı?

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan OSD Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, faiz indirimine ilişkin çarpıcı saptamalarda bulundu.

“Aslında biraz geç kalınmış bir destek”

Kamu bankalarının otomotiv sektöründe yerli üretime özel kredi faiz oranları sağlamasıyla ilgili görüşlerini açıklayan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Kredi faizlerinin düşmesi otomotiv pazarında ciddi bir hareketlilik sağlayacak. Bu aslında biraz geç kalınmış bir destek ama önemli de bir adım.”dedi.

“Bu uygulamada maliyetin bir kısmını bankalar bir kısmını da şirketler karşılayacak”

Haydar Yenigün, faiz indirimi uygulaması maliyetinin bir kısmını bankalar bir kısmını da şirketlerin karşılayacağına dikkat çekerek;”Bu durum, 2018 Ağustos’undan bu yana yükselen döviz, enflasyon ve dolayısıyla kredi faizleri nedeniyle 2017 yılına göre %60 oranında küçülen iç pazarda, düşük faizli kredi beklentisi nedeniyle bir hareketlilik sağlayacaktır”dedi.

“Zaten kârsız satış yapan firmalara ilave malî yük de getirecek”

Uygulamanın beraberinde, zaten kârsız satış yapan firmalara ilave malî yük de getireceğinin altını çizen Yenigün;”Günün sonunda ise satışların canlanması ve satışlarda artış beklentisi, özellikle servis girişlerinde sektöre çok ciddi bir fayda sağlayacaktır” dedi.