Fernando Alonso Renault ile antrenmanlara başladı!

6145
Fernando Alonso Renault

Fernando Alonso, yaklaşık iki yıldır ilk kez bugün (Çarşamba) bir Formula 1 otomobilinin direksiyonuna geçti. Alonso, Renault ile ilk antrenmanını Katalunya Pisti’nde yaptı.

Fernando Alonso Renault

FIA yönetmeliklerinin gerektirdiği şekilde 21 tur ve 100 km ile sınırlı olan tanıtım amaçlı antrenman İspanya’nın Barcelona kentinde bulunan (Circuit de Catalunya) Katalunya Pisti’nde yapıldı. Renault DP Dünya F1 Takımı için ilk kez Renault F1 aracının direksiyonuna geçen çifte Dünya Şampiyonu Fernando Alonso, pistte geçen hafta sonu yapılan Eifel Grand Prix‘sinde Ricciardo’yu podyuma çıkaran Renault R.S.20 ile antrenman yaptı.

Alonso, yirmi yıl önce Renault Benetton için aynı pistte ilk kez sahne almıştı. Ayrıca, 2006 ve 2013 yıllarında İspanya Grand Prix’sinde iki büyük zafer ve beş podyuma imza atmıştı.

Fernando Alonso Renault

Fernando Alonso, 2021’den itibaren tam zamanlı olarak F1’e dönecek

Fernando Alonso 21 turluk denemeden sonra basın mensuplarının sorularını şöyle yanıtladı:
SORU: Neredeyse iki yıldır ilk kez bir F1 arabasının direksiyonuna geçmek nasıl bir duygu?
– İki yıl sonra bu arabaları sürebilmek ve hızı tekrar hissetmek, her şeyin nasıl bu kadar hızlı geliştiğini, virajlarda, frenleme performansını ve bir Formula 1 otomobilinin sunduğu her şeyi görmek harika bir duyguydu. Bir kez daha hissetmek güzeldi. (Not: Fernando Alonso en son Nisan 2019’da McLaren ile Bahreyn’de piste çıkmıştı)

SORU: İspanya’da evinizde tekrar bir F1 otomobiliyle piste dönmek nasıl bir duygu?
– Elbette tarifsiz… Bu gösterinin Barselona’da gerçekleşmesi başka bir güzellik… 2000 yılını hatırlıyorum, Benetton’un burada direksiyona geçmiştim. Tabi arkamızda Enstone Fabrikası’nın deneyimli teknik ekibi vardı. Şimdi, 2020’de yine Renault ile pistteyim. Burası çok özel bir parkur. Burada çok güzel anılarım var. Çok iyi bildiğim bir yer, bu yüzden benim için güzel bir gündü.

Fernando Alonso Renault

SORU: Bugünkü programın amacı neydi?
– Günün büyük bir kısmı, bazı dronların yolda olduğu ve kameranın arkasında biraz aksiyonun olduğu bir film çektik. Aynı zamanda, birkaç tur yapmak ve benim için koltukta, direksiyonda ve pedallarda rahat pozisyonu bulmak için takımla çalışmakla ilgiliydi. Bunlar gelecek yıl için sürecek, yani kış boyunca çok sıkı yapacağımız etkinlikler. Bu bizim ilk adımımız.

SORU: Renault R.S.20 hakkındaki izlenimleriniz neler?
– Arabanın hoş bir sürpriz olduğunu düşünüyorum. Son birkaç yarışta arabanın iyi performans gösterdiğini biliyoruz. Yol tutuşu mükemmeldi ve kesinlikle iyi bir potansiyel olduğunu hissettim. En son 2018’de bir Renault motor kullanmıştım ve gördüm ki epey ileriye doğru bir adım atılmış, hissettim ki; bu çok önemli!.. Her şey iyi geldi. Henüz hızlanmadığım için arabanın performansını en üst düzeye çıkaramadım, ama bugün edindiğim ilk izlenimden memnunum.

SORU: Enstone’daki ekibi iki kez ve Viry’yi bir kez ziyaret ettiniz, şimdi test yaptınız – kendinizi evinizde hissediyor musunuz?
– Daha ilk günden beri kendimi evde hissettim. Enstone’da ve bu ekipte, yaptıkları her şeyde; her şeyin çok basit ve mantıklı olduğu bir atmosfer var. Burada rahatım. Geçmiş dönemde çalışan pek çok kişi bu gün de mekanik takımda. Yüzleri ve ekibi tanıdığınızda, her şey biraz daha kolay gelir.

SORU: Almanya’daki yarışı izlediniz mi ve Renault’nun 10 yıldır ilk podyumunu görmek nasıl bir duygu?
– Kesinlikle her yarışı izliyorum. Uzaktan bile olsa… Her turu takip ediyorum. Nihayet podyum çok hak edilmişti. Herkes adına çok mutluyum Cyril dövme için biraz endişeli olabilir ama bunun dışında harika bir andı.

SORU: Takımı tebrik ettiniz mi?
– Evet kesinlikle. Son turu bekliyordum. Herkese çok sevindim. Mesajı yazdım ve sonra Daniel çizgiyi geçene kadar parmağımı tuttum. Şans nedenlerinden dolayı finişten önce göndermek istemedim!..

SORU: Cyril seni ‘aç bir köpek balığı’ olarak tanımladı. Pazar günkü sonuç seni daha da aç hissettirdi mi?
– Pazar gününden sonra hala aynıyım. Takımın neler yapabileceğini biliyorum ve geleceğe yönelik beklentilerin iyi olduğunu biliyorum. Podyum, olması gereken bir şey. En önemlisi ise şu anda yakaladığımız trendi takip etmek, ivmeyi önümüzdeki yılda da devam ettirmek, özellikle 2022 için ve bunu nasıl yapacağımızı bildiğimizi düşünüyorum.