Ferrari de elektrikli araç üretecek

2973
Ferrari’den sürpriz açıklama. Tesla’nın, Tesla Roadster 2.0’ı lanse etmesinden sonra Fiat-Chrysler’in CEO’su Sergio Marchionne, Ferrari’nin de elektrikli araç üreteceğini açıkladı.
 
Abdullah Kurtay (otoaktuel.net)Bloomberg ve CNBC‘nin haberine göre, Ferrari ve Fiat-Chrysler’in CEO’su Sergio Marchionne, Detroit Otomobil Fuarı’nda yaptığı açıklamada, Ferrari’nin de elektrikli araç üretebileceğinin sinyalini verdi.

“Sektörde ‘süper bir elektrikli araç’ yapılacaksa bunun Ferrari tarafından yapılması gerekir”

Fiat-Chrysler’in CEO’su Sergio Marchionne,“süper bir elektrikli araç yapılacaksa bunu ancak Ferrari yapar”dediği açıklamasında Ferrari’nin elektrikli araç üretimi için çalışma içinde olduğunun ipuçlarını verdi.

Marchionne, daha önce elektrikli bir araç üretmenin ‘tamamen akıl dışı’ olduğunu söylemişti

Peki Ferrari’nin stratejisi değişti mi? Ferrari CEO’su Sergio Marchionne’nin yaptığı son açıklamaya bakılırsa; evet. Ama Ferrari’nin bu hamlesini farklı yorumlayanlar da var. 
Her ne kadar Ferrari hibrid otomobiller üretse de, Marchionne bir zamanlar Ferrari’nin tamamen elektrikli olan bir araç üretmesinin ‘tamamen akıl dışı’ olacağını söylemişti. Kimi Ferrari müşterilerinin de bu şekilde düşünebileceği aktarılıyor. Yine de Marchionne, piyasada ‘süper bir elektrikli araç yapılacaksa bunun Ferrari tarafından yapılacağını’ açıklaması, Ferrari’nin bu konuda da hayli iddialı olduğunu gösteriyor.
 
Öte yandan Reuters’a göre otomobil üreticileri şimdiye kadar elektrikli araçlar için 90 milyar dolar yatırım yaptı.