Ferrari, Leclerc’ten bir Schumacher yaratabilecek mi?

14094
Ferrari, Leclerc'ten bir Schumacher yaratabilecek mi?

Formula 1’de gözler Ferrari üzerinde…2021 itibariyle Vettel ile yollarını ayıracak olan takım bu sezon ne yapabilir? Vettel-Leclerc uyumu sağlanabilecek mi? Dahası, Ferrari, Leclerc’ten bir Schumacher yaratabilecek mi?

Covid-19 salgını nedeniyle sezona bir türlü başlayamayan Formula 1’de, gündem 2020 yılında takımların pilot transferleri. En flaş gelişme Ferrari’de oldu ve 2021 sezonundan itibaren tecrübeli Alman pilot Sebastian Vettel ile yollarını ayırdığını açıklaması, F1 dünyasında ‘şok’ etkisi yaptı.


BU HABER İLGİNİ ÇEKEBİLİR: HABERE GİTMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ BAŞLIĞI TIKLA

Charles Leclerc: Çocukluk rüyalarım gerçek oldu


Çoğu yorumcuya göre Ferrari kumar oynadı. Çünkü şampiyonluğa hasret takımda henüz bir yılını doldurmuş Monacolu genç Formula1 pilotu Charles Leclerc, gerçek anlamda takıma adaptasyon sağlayamadı. Nitekim 2019 sezonunda Leclerc’in sürpriz bir şekilde Ferrari’ye gelmesi, takım içinde bir takım dengesizliklere neden olmuştu. Üstüne üstlük birçok yarışta Ferrari takımının taktisyenleri Vettel’i ikinci plana itince takım hüsran üstüne hüsran yaşamıştı. Vettel’in yerine şampiyon Rallici Carlos Sainz’ın oğlu Carlos Sainz yarışacak. Sainz’ın da F1’de bir başarısı yok. Görülen o ki, takımın birinci pilotu Leclerc olacak. Peki oldukça agresif ve bir o kadar da hırslı olan İspanyol Carlos Sainz buna ne kadar uyacak?

Leclerc’ten bir Schumacher çıkar mı?

Vettel’in pilotluğu ve tecrübesi şüphesiz kıyas götürmez ama, son iki yılda kendisinden beklenen performans gelmeyince takım, Leclerc üzerine oynamaya başladı. Bu da kazanılacak yarışları rakiplere altın tepside sunulmaya neden oldu. Her yarış takımdaki istikrarsızlık giderek büyüdü. Hatta çoğu yarışta pitstoplarda öyle bariz hatalar yapıldı ki – özellikle de bu hatalar daha çok Vettel’e servis yapılırken gözlendi- inanılır gibi değildi. Bu da Ferrari’nin Leclerc ile birlikte Vettel’i gözden çıkardığı yorumlarına neden oluyordu. Nitekim takım Pandemi döneminde sezonun başlaması beklenirken Vettel ile 2021’de yollarını ayıracaklarını duyurdu.

Peki Ferrari Leclerc’ten bir Schumacher çıkartabilecek mi?.. Çok zor gözüküyor. Leclerc, kısa sürede fan sayısını beklenenden fazla artırdıysa da bir Schumacher olma potansiyelinin sinyalini vermiyor. Özellikle geçtiğimiz yıl kazandığı bir-iki önemli yarış, Ferrari taraftarlarını umutlandırdıysa da, geride kalan yarışlarda yaptığı hatalar, onun en az 3 sezona ihtiyacı olduğunu gösteriyor…


BU HABER İLGİNİ ÇEKEBİLİR: HABERE GİTMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ GÖRSELİ TIKLA


Ferrari’nin bekleme lüksü yok

2020 sezonu artık ‘kayıp sezon’… Önümüzdeki hafta, ay veya aylarda yarışlara tekrar start verilse de, sezon tatsız tuzsuz bitecek. Herkes şimdiden 2021 yılına odaklanmış gibi. Formula1 dünyası birçok sürpriz gelişmeye ‘gebe’ gözüküyor. Burada sorulması gereken soru şu: Ferrari’nin başarı için bekleme lüksü var mı?.. Cevabı ise belli. Hayır yok!..

Leclerc Sainz rekabeti, başarı mı, hüsran mı getirir?

Ferrari bana göre gözü kapalı bir zar attı. Bu zar ne gelir, 2021 sezonunun ilk 5 yarışında göreceğiz. Carlos Sainz ve Leclerc arasındaki rekabet, sağlıklı ve istikrarlı bir performans getirmeyebilir. Bu olduğunda Ferrari’nin 2021 sezonunda da havlu atmayacağını kimse söyleyemez!

Vettel kendine oynayacak!

Pandemi kıskacındaki 2020 sezonu başladığında Vettel kendine oynayacak. Takım oyunu falan kalmaz. Yarış içinde Vettel ve Leclerc çok rahat birbirlerini sabote edecek ve bu da takıma fazlasıyla yansıyacak. Takım içindeki bu rekabet, taktik hatalarının sayısını doğal olarak artıracak. Ve Ferrari bir sezonu daha beklentilerden uzak bir sonuçla bitirir…