Ferrari lider götürdüğü yarışta adeta ayağına sıktı!

1389
Ferrari lider götürdüğü yarışta adeta ayağına sıktı!

Formula 1 Rusya GP’sine harika bir başlangıç yapan Ferrari, Vettel ile lider götürdüğü yarışta Leclerc üzerine oynamaya başlayınca kaybetti.

Ferrari Rusya’da deyim yerindeyse adeta ayağına sıktı. Uzun zamandır tercihlerini Leclerc’ten yana kullanan ve kaybettiği yarışların çoğunda taktik hatası yapan Ferrari, bir kez daha ayni hataya düştü. Yarışa 3. sırada başlayan Sebastian Vettel, harika bir start yaptı ve önce önündeki Hamilton’u sonra da Leclerc’i geçti. Bu durum Ferrari garajının hoşuna gitmedi.

Vettel’e “Bekle Leclerc seni geçsin” dediler!

Olacak şey değil. Bir takımda iki pilot arasında böylesi bir taraflı taktik yapılmaz. Sonuçta kaybeden takım olur. Israrla Vettel’e , Leclerc’e yol ver talimatları yağdı. Ancak Vettel ise, “Yavaşlayarak yol veremem, Leclerc hızlansın beni geçsin” diyerek, memnuniyetsizliğini belirtti. İlk 21 tur boyunca sürekli en iyi zamanlara imza atan Vettel, Lerclerc’le arayı açmaya devam etti.

Önce Leclerc, sonra Vettel’i pite aldılar

Ferrari garajı öyle bir hamle yaptı ki, önce Leclerc’i pite aldı ve yeni lastiklerle bir-kaç tur hızlanmasını bekledi. Leclerc de yeni lastik avantajıyla hızlanmaya ve arayı kapatmaya başladı. Ferrari garajı işte tam da bu sırada Vettel’i pite çağırdı. Çünkü Vettel bu durumda Leclerc’in arkasında kalacak ve teknik ekibin istediği olacaktı.

Vettel pite girdi, nasıl bir servis aldı bilinmez ama, beklendiği gibi Leclerc’in 3 saniye gerisinde piste döndü ve 3 tur sonra Vettel’e aracını kenara alması ve durdurması talimatı geldi. Çünkü K butonu çalışmıyordu. Vettel de aracını kenara çekerek, yarışa veda etti. Böylece Ferrari bir kez daha kazanacağı yarışı eliyle rakiplerine hediye etti.