Ford Otomotiv ihracatta da rakip tanımıyor!

2004 yılından bu yana, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk 3 şirketi arasında yer alan Ford Otosan, son 8 yıldır otomotiv sektörü ihracat şampiyonu ve son 4 yıldır Türkiye ihracat şampiyonu olma başarısını gösterdi.

2105
Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi olan Ford Otosan'ın geliştirip ürettiği Ford Trucks F-MAX Uluslararası Yılın Kamyonu ödülünün sahibi.

Türkiye’nin en büyük otomotiv üreticisi olan Ford Otomotiv Sanayi A.Ş, ihracatta rakip tanımıyor.

2017 yılında 4 milyar 796 milyon 903 bin dolarlık ihracat yapan Ford Otomotiv, 2018 yılında ihracatını yüzde 18,5 oranında artırdı ve 5 milyar 682 milyon 762 bin dolarlık ihracata imza attı.

İhracatta Türkiye’nin en büyük firması

Türkiye’nin en çok ihracat yapan ilk 1000 firması arasında 1. sırada yer alan Ford, 2017 yılında da Türkiye’nin en çok ihracat yapan firması olarak ödüllendirilmişti.

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş’nin sermaye yapısı şöyle

Yüzde 41,07’si Koç Grubu’na ait olan Ford Otomotiv Sanayi A.Ş’nin yüzde 41,04’ü Ford Motor Company’ye ve yüzde 17,89’u ise halka açık. 2018 yılında yurt içinde 7 milyar 34 milyon 724 bin TL’ik satış gerçekleştiren Ford Otomotiv Sanayi A.Ş’nin 2018 yılı vergi öncesi karı ise 1 milyar 215 milyon 5 bin TL olarak gerçekleşti.
Bilindiği gibi Ford Otomotiv Sanayi A.Ş’nin işletme adı Ford Otosan’dır


Yeni Ford Tourneo ve Transit Connect’in fiyatı belli oldu
Türkiye’nin En Büyük 10 Sanayi Kuruluşu sıralamasında 5 otomobil firması var
A’dan Z’ye tüm detaylarıyla Yeni Ford Kuga Hibrit 


Ford Otosan Hakkında
Ford Otosan (Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.), Ford Motor Company ve Koç Holding’in eşit oranda hisse sahibi oldukları halka açık bir şirkettir. 2004 yılından bu yana, Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk 3 şirketi arasında yer alan Ford Otosan, son 8 yıldır otomotiv sektörü ihracat şampiyonu ve son 4 yıldır Türkiye ihracat şampiyonu olma başarısını gösterdi.

Borsa İstanbul’daki en değerli otomotiv şirketi
Ford Otosan 2018 yılında da 5 kıtada 94 ülkeye yaptığı 5,7 milyar dolar tutarındaki araç ve parça ihracatı ile Türkiye ihracat şampiyonu oldu. Kocaeli’deki Gölcük ve Yeniköy Fabrikaları, Eskişehir’deki İnönü Fabrikası, İstanbul’daki Sancaktepe Ar-Ge Merkezi ve Yedek Parça Deposu ile 3 ana merkezde faaliyet gösteren Ford Otosan, 11.000’e yakın kişiye istihdam sağlıyor. Ford Otosan, Borsa İstanbul’daki en değerli otomotiv şirketi.

1.100 kişilik Ar-Ge mühendisi kadrosu
Ford Otosan, 1.100 kişilik Ar-Ge mühendisi kadrosuyla Türkiye’nin otomotiv sektöründeki en büyük ve en yetkin Ar-Ge organizasyonuna sahip. Ford’un ağır ticari araçlarının, ilgili dizel motorlarının ve motor sistemlerinin küresel mühendislik merkezi, Ford’un hafif ticari araç tasarım ve mühendisliğinin destek merkezi konumunda.

Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi
1959’da kurulan Ford Otosan, 2018 yılı sonu itibariyle 455 bin ticari araç ve 75 bin adet motor ve 140 bin adet aktarma organı üretim kapasitesi sayesinde Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi konumundadır. Kocaeli ve İnönü Fabrikaları, Ford fabrikaları arasındaki değerlendirmelerde Ford’un “En İyi Araç Üretim Merkezleri” arasında gösterilmekte.