Ford Otosan, ağır ticaride ilk yerli şanzımanı üretecek

1737

Ford Otosan, motordan sonra araçtaki en önemli diğer aktarma organı olan şanzımanı Eskişehir İnönü Fabrikası’nda üretmek için 49,5 milyon avro yatırımla çalışmalara başladı.

1959 yılında Koç’un Ford ile yaptığı anlaşmanın ardından, 1960 yılında kamyon montajıyla otomotiv sanayiine ilk adımını atan Ford Otosan, ilk önce 1986 yılında Türkiye’nin ilk yerli dizel motoru Erk’i üretti. Ardından 2003 yılında, ağır vasıta motoru olan Ecotorq’u geliştirerek yetkinliğini bir üst seviyeye taşırken, 2016 yılında da E3, E5 ve E6 emisyon değerine sahip yeni nesil 9lt ve 13lt Ecotorq motoru piyasaya sundu.

Ford’un ağır ticari araçlarının, ilgili dizel motorlarının ve motor sistemlerinin küresel mühendislik merkezi olan Ford Otosan, geliştirdiği ve ürettiği Ecotorq motor ailesi ile tam uyumlu olacak şanzıman yatırımı ile gerek üretim gerek mühendislik gücünü global arenada bir üst seviyeye taşıyacak.

Yenigün: “Otomotiv ve taşımacılık teknolojilerinin geleceğinde söz sahibi olacağız”

Türkiye otomotiv sanayinde dünya çapında bir hikâye yazma hedefiyle hareket ettiklerini vurgulayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede: “Kendi geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz Ecotorq motor ailesi ile şanzımanın uyumu, araçlarımızdaki performans ve verimliliği benzersiz bir boyuta taşıyarak global arenadaki rekabet gücümüzü artıracak. Ağır ticaride Türkiye’nin ilk yerli şanzıman yatırımı ile mühendislik ve Ar-Ge kapasitemizi geliştireceğiz. Geleceğin taşıma teknolojilerinde söz sahibi olmak ve sanayimize dünya çapında yeni bir başarı hikâyesi eklemek için çalışmaya devam ediyoruz“ dedi.

Ecotorq motor ailesiyle dünya vizesi almıştı

Ford Otosan, ilk olarak 320 Ar-Ge mühendisinin çalıştığı ve 100 milyon doları aşan bir yatırımla seri üretimine başladığı yeni nesil Ecotorq motor ailesiyle dünya vizesi aldı. Çin’e gerçekleştirilen teknoloji ve mühendislik ihracatı sonucu ise Ecotorq motorlu kamyonlar, Çin’de pazara sunulan JMC Weilong kamyonunda kullanıldı. Ford Otosan mühendisleri emeğiyle geliştirilen ve yollara çıkan Ecotorq motorlu kamyonlar, geçtiğimiz aylarda Çin’de yılın kamyonu yarışmasında (CTOY), yılın kamyonu ödülünü kazanarak kendini uluslararası pazarlarda da kanıtladı.