Ford Otosan’dan Cerebral Palsy’li çocuklar için anlamlı proje!

12003

Ford-Otosan, Cerebral Palsy’li çocukların rehabilitasyon ve özel eğitimlerine destek olacak çok özel bir projeye imza attı.

  • Bu projede engelli çocukların fiziksel gelişimlerini destekleyerek ve hareket özgürlüğü kazandırarak sosyal hayatta fırsat eşitliliğinin güçlendirmek amaçlandı.

Doğum öncesi, sırası veya sonrasında beyinde gerçekleşen hasar nedeniyle ortaya çıkan ve hareket bozukluğuna neden olan Cerebral Palsy, bebeklerin ve çocukların hareket özgürlüğünü kısıtlayarak sosyalleşmesini engelliyor.

Projeyle ilgili olarak Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı- Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin,Teknoloji Temelli Rehabilitasyon Alanı”nda ayakta durma, yürüme ve denge becerilerini geliştirme, koordinasyonu arttırma, kas kuvvetlendirme, esnekliği sağlama, spastik kasların gevşetilmesi, dolaşımın olumlu yönde etkilenmesi gibi pek çok alanda tedavi gerçekleştirilecek. Haftanın beş günü açık olacak bu ünitede yılda ortalama 320 çocuğun hizmet alması hedefleniyor” dedi.

Bu doğrultuda Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye ve Ford Otosan, çocukların rehabilitasyon ve özel eğitimlerine destek sağlamak için bir araya geldi. Ford Otosan Satın Alma Biriminin tedarikçilerine verdiği eğitimlerin karşılığı olarak yaptığı bağışlar sayesinde bir ilke imza atıldı. Vakıf bünyesinde “Teknoloji Temelli Rehabilitasyon Alanı” oluşturuldu. Bunun yanı sıra, “Pediatrik Rehabilitasyon Odası Yenileme Çalışmaları” ve “Fizyoterapi Odalarının Yeni Donanımlarla Düzenlenmesi” projeleri de tamamlandı.

Projelerin hayata geçmesinde büyük bir katkısı olan Ford Otosan Yetkilisi Murat Senir, “Türkiye’de otomotiv sektöründe 60 yılı aşkın deneyimimizle bugüne kadar pek çok farklı projede topluma fayda sağlama misyonuyla hareket ettik. Bu projede de Cerebral Palsy’li çocukların ihtiyaç duyduğu rehabilitasyon programlarına ulaşmalarına katkı sunmak ve onların gelişimlerini desteklemek istedik. Ford Otosan olarak çocuklarımızın terapi programlarına dahil edilen teknolojik uygulamaları temin ederek gelişimlerine yardımcı olabildiğimiz için mutluluk duyuyoruz” dedi.

Cerebral Palsy nedir?

Cerebral Palsy, gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesiyle oluşan, bebeklik ve çocukluk döneminde en sık rastlanan fiziksel engellilik durumudur. Dünya genelinde 17 milyon Cerebral Palsy’li kişi yaşamaktadır. Türkiye’de her yıl 6.000’den fazla bebek Cerebral Palsy tanısı almaktadır.