Formula 1 Almanya GP’si takımlar için ‘Kader Anı’ olacak

2545

Formula 1’in sembolleşmiş pistlerinden Hockenheim, bir yıllık aranın ardından Almanya Grand Prix’si ile Formula 1 takvimine tekrar geri dönüyor.

İlk Formula 1 yarışına 1970 yılında ev sahipliği yapan Hockenheimring, 4.574 km uzunluğunda. 67 tur üzerinden yapılan yarışlarda pilotlar toplam 306.458 km yapıyor. Pistin tur rekorunu 2004 yılında Kimi Raikkonen 1:13.780’lik derecesi ile kırmıştı.
Pist, 1930’larda orijinal dümdüz görünümünden bu yana tanınmayacak kadar değişse de efsanevi zorluklarının tadı hala aynı.

2016 Almanya GP’sini Hamilton kazanmıştı

En son 2016 yılında Hockenheim Almanya GP’si yapılmıştı. Bu yarışta Mercedes pilotu Hamilton yarışın birincisi olurken, Red Bull pilotu Daniel Ricciardo ikinci, yine Red Bull pilotu Max Verstappen üçüncü olmuştu.

Ferrari pilotları son Almanya GP’sinde bekleneni vermemişti

2016 yılında yapılan yarışta Ferrari pilotu Sebastian Vettel vatandaşları önünde beklenen performansı gösterememiş ve yarışı 5. sırada tamamlamıştı. Yine Kimi Raikkonen 6. sırada finiş görmüştü.

Almanya GP’si için orta, yumuşak ve ultra yumuşak lastikler 

Pilotlar bu yıl, Hockenheim’da uzun düzlüklerde hız yapmanın yanı sıra daha yeni ve daha teknik olan ‘Motodrom’ bölümünde tıka basa dolu tribünlerin önünde bir dizi dar virajı almak için kıyasıya mücadele edecek. Bu nedenle zorlu pistte lastik seçimi çok kritik olacak.
Orta, yumuşak ve ultra yumuşak lastiklerden oluşan öneri, lastik seçiminde bir başka ‘adım’ oluyor. Son kez Çin’de kullanılan bu kombinasyon, heyecan verici stratejik bir mücadeleye katkıda bulunmuştu. Hockenheim, çoğunlukla uzun düzlüklerle bağlanan yavaş ve orta hızlı virajlardan oluştuğu için, çekiş ve frenleme öne çıkıyor; arka lastiklerle ilgilenmek de önem kazanıyor. Lastikleri en fazla zorlayacak olan 5. viraj, sola doğru uzun bir viraj. Pist yüzeyi oldukça düzgün olduğu için ağır aşınma veya bozulma beklenmiyor. Bununla birlikte, diğer otomobilleri geçmek oldukça zorlayıcı olacağı için pit stop stratejisi önemli fark yaratabilecek. Almanya’da yılın bu zamanı hava pek öngörülemiyor, güneşli ya da sağanak yağmurlu olabilir. Bundan önceki Almanya Grand Prix’sinin düzenlendiği 2016 yılında süper yumuşak ve yumuşak hamurlu lastikler kullanan Lewis Hamilton, üç pit stopla yarışı kazanmıştı.