Formula 1 İtalya GP’sinin detayları belli oldu!

4255
Formula 1 İtalya GP'sinin detayları belli oldu!

Belçika gibi Monza da orijinal 2020 takvimindeki tarihi değişmeyen yarışlar arasında yer alıyor. Geçmiş deneyimlerin gösterdiği gibi İtalyan yazının sonlarına denk gelen bu dönem son derece sıcak olabiliyor.

“Hızın mabedi” olarak bilinen Monza pistinde maksimum hızlar 360 km/s’ye çıkıyor

Formula 1 takviminin klasik pistlerinden biri olan Monza’da takımların düzlüklerde sürüklenmekten kaçınmak için minimal bastırma gücü kullanması sayesinde maksimum hızlar 360 km/saate yaklaşabiliyor. Ama bu durum virajlarda aerodinamik tutuşun azalması anlamına geliyor; başka bir ifadeyle otomobiller lastiklerin sağladığı mekanik tutuşa daha fazla ihtiyaç duyuyor. Yere bastırma gücünün daha az olmasıyla lastikler de kaymaya daha eğilimli oluyor ve bu durum aşınmayla birlikte artıyor.
Hava sıcak olmadığı zaman Monza’daki uzun ve hızlı düzlükler lastiklerin soğumasına neden olabiliyor; bu durum da lastiklerin ilerideki virajlar için yeterince ısınamayabileceği anlamına geliyor.

Geçen yıl Monza’da Leclerc kazanmıştı

Geçen yıl yarışı tek pit stopla kazanan Charles Leclerc, Ferrari’yi ülkesinde zafere taşıdı. Yarışa pole pozisyondan başlayan Leclerc, yumuşak-sert stratejisini seçen tek pilottu; tek pit stop yapan diğer tüm pilotların tercihi yumuşak-orta olmuştu.
İki pit stop yapan Mercedes pilotu Lewis Hamilton, bir saniyeden kısa bir süre sonra Leclerc’in ardından bitirmişti; dolayısıyla İtalya yarışında farklı stratejilerin uygulanması olası görünüyor.

Monza Rekoru 16 yıldır Ferrari’de

Monzada toplam tur rekoru, iki yıl önce sıralama turları sırasında o zaman Ferrari için yarışan Kimi Raikkonen tarafından kırılmıştı.
Öte yandan, Monza’daki en hızlı yarış turu zamanı, yine eski bir Ferrari pilotu olan Rubens Barrichello’ya ait. 16 yıllık bu rekor bu sezon da kırılabilecek mi?

Pirelli Monza’da hangi lastikleri sunacak!

‘Hızın mabedi” olarak bilinen Monza pisti için geçen yılla aynı hamur seçimi yapıldı ve C2 hamurlu P Zero Beyaz sert, C3 hamurlu P Zero Sarı orta ve C4 hamurlu P Zero Kırmızı yumuşak lastikler önerildi. Pirelli’nin F1 serisinin ortasında yer alan bu lastikler çok çeşitli koşullara uygun oldukları için tercih ediliyor.
Monza pistinin değişken özellikleri bu kararda etkili oldu. İkonik İtalyan pisti, ünlü düzlüklerinin yanı sıra yıllar içinde ortalama hızları kontrol altında tutmak amacıyla eklenen daha yavaş ve daha teknik bölümler de içeriyor.

İlk defa İtalya’da iki hafta sonu arka arkaya Formula 1 yarışları yapılacak

Pirelli F1 ve Otomobil Yarışları Direktörü Mario Isola, İtalya GP’sine ilişkin şu bilgileri verdi: “Tarihte ilk defa İtalya’da iki hafta sonu arka arkaya Formula 1 yarışları koşulacak ve her birinde farklı lastikler kullanılacak. Mugello’nun aksine Monza daha çok biliniyor; takımlar da geçen yıl aynı hamurlar kullanıldığı için bol veriye sahip. Bununla birlikte, otomobiller şimdi çok daha hızlı ve hava durumu da bir soru işareti olacak.

Genellikle sıcak ve kuru olan Monza’da son yıllarda bol yağış da gördük. Hem tek hem çift pit stop stratejileri işe yarayabilir ama geçen yıldan farklı olarak pilotlara şimdi sabit lastik setleri sunuluyor; bu durum, sonuçta yarış için hangi hamurları kullanacaklarını da belirleyen strateji üzerinde etkili oluyor. Öte yandan, bu lastikler pilotlara maksimum fırsat sunacak şekilde tahsis ediliyor; dolayısıyla yarış günü kullanmak istedikleri lastikleri hedefleyebiliyorlar.”