Formula 1 Monaco GP’si saat kaçta, hangi kanalda!

2927

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda sezon altıncı yarış Monaco Grand Prix’si ile devam ediyor. Monaco pistindeki yarış saat kaçta, hangi kanalda canlı yayınlanacak?

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 6. ayağı olan ünlü Monaco GP’si bugün Türkiye saatiyle 16.10’da start alacak ve S Sport’tan canlı olarak yayınlanacak.

Monaco bugün 90. Grand Prix’ye ev sahipliği yapıyor

90 yıl önce Monaco’da yarışçılar, yarış otomobilleriyle genellikle prensliğin etrafında toparlanıp, kendi aralarında yarışırlardı. 1929 yılında Monaco’da kurulan Automobile Club de Monaco; 90 yıldır Monaco’da profesyonel yarışlar düzenliyor. İlk Formula 1 Dünya Şampiyonası yarışı burada 1950’de organize edilmişti.

Monaco’da yarışmak oturma odanızın etrafında bisiklete binmek gibi

İnanılmaz derecede dar ve yarış haftasında tamamen caddelerin profesyonelce piste çevrilmesi ile oluşturulan parkuru değerlendiren ünlü F1 pilotu Nelson Piquet, Monaco’da yarışmayı şu cümle ile özetliyor: “Monaco’da yarışmak, oturma odanızın etrafında bisiklete binmek gibi…” Nitekim geçişin en zor olduğu yarış olan Monaco’da 2003 yılında yapılan Grand Prix’de hiç bir pilot yarış boyunca birbirini geçememişti.

Bugünkü yarışta Hamilton favori

Yarışta pole pozisyonda start alacak olan Mercedes pilotu Lewis Hamilton yarışın favorisi. Geçişlerin imkansıza yakın olduğu Monaco GP’sinde podyum için mücadele edecek iki pilot göreceğiz. Bunlar Red Bull Honda pilotu Max Verstappen ve Ferrari pilotu Vettel.

Üçüncülük için kim daha şanslı!

Elbette Max Verstappen… Verstappen, Bottas’ı startta geçmeye çalışacak, geçemezse, en azından Vettel’i yarış sonuna kadar arkasında tutmaya çalışacak. Yarışın podyumu neredeyse belli. Hamilton, Bottas, Verstappen… Vettel’in 3. olarak podyuma çıkabilmesi, öndeki 3 pilottan birisinin kalmasına bağlı gözüküyor.