Formula 1 patronu nihai karar için zorlanıyor!

19829
Formula 1 patronu nihai karar için zorlanıyor!

Coronavirus dünyanın en çok izlenen otomobil sporları organizasyonu olan F1 Dünya Şampiyonası’nın 2020 yarış takvimini alt üst ederken, Formula 1 patronu nihai karar için zorlanıyor!

Herşey Avustralya GP’si öncesinde McLaren ekibinde Coronavirus tespitiyle başladı. Yarış, takımların baskısıyla iptal edildi. Virus giderek tüm dünyaya yayılınca; Avustralya’nın ardından Monaco GP’si ve 7 Haziran’da yapılması planlanan Azerbaycan GP’si dahil toplam 8 yarış iptal edildi.

14 Haziran’da yapılacak Kanada GP’si ne olacak?

F1 takvimi Avustralya GP’sinden bu yana adeta bir kargaşaya sürüklendi, ilk sekiz yarış tamamen iptal edildi. En son iptal edilen yarış 7 Haziran’da yapılması planlanan Azerbaycan Grand Prix’si oldu.

Peki 14 Haziran’da Montreal’de yapılması planlanan F1 Kanada Grand Prix’si ne olacak? Kanada GP’si ile ilgili henüz bir karar verilmedi. Ancak Kanada da virusten kırılan ülkeler arasında yer alıyor. Edilen bilgilere göre yarışın organizatörü kararını Paskalya haftası sonunda 11-12 Nisan 2020’de vermesi bekleniyor. Virüsün ölümcül yayılımı sürerken Kanada GP’si de iptal edilecek mi?.. Evet… Tüm beklentiler o yönde…

F1 patronu sezonun yaz ortasında başlamasını umuyor!

Tüm bu gelişmelerden sonra gözler F1 patronu Chase Carey‘e çevrildi. Carey, geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin ortasından başlayarak; 15-18 yarışlık yenilenmiş bir takvim yayınlamayı umduğunu söyledi. Bilindiği gibi Coronavirus öncesi belirlenen F1’in orijinal 2020 takviminde tüm zamanların rekoru olan 22 yarış vardı.

Ortak kanı bu yıl F1 yapılmayacak

Tüm bu olumsuz tabloya rağmen yarışların bir kısmının yapılmasından yana olan F1 otoritesinin aksine bir çok takım, pandeminin dünyadaki ciddiyeti göz önüne alındığında, bu yıl yarışmanın mümkün olup olmayacağını sorgulamaya başladı.

McLaren Racing’in deneyimli CEO’su Zak Brown F1 takviminin geleceğine ilişkin şunları söyledi: “Dünya; yarışa gitmek için güvenli bir yer haline geldiğinde, ancak yarışmaktan söz edilebilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK FORMULA 1 HABERLERİ