Formula 1 Rusya GP’sinin sonucunu ultra yumuşak lastikler belirleyecek

6585
Formula 1 Rusya GP

Formula 1 heyecanı bu hafta sonu Rusya’nin Soçi kentinde sürecek. F1 Rusya GP’sinin yapılacağı Soçi pisti farklı özelliklere sahip. Burada daha çok Ultra yumuşak lastikler tercih ediliyor. Bu yıl da sonucu yumuşak lastikler belirleyecek.

Formula 1 Rusy GP’sine ev sahipliği yapacak Soçi pistinin 2014 yılında açılmasından bu yana geçen sürede asfalt zemin giderek olgunlaştı. Öte yandan, pist oldukça düşük tutuş seviyeleri sunmasıyla da biliniyor.
Lastik seçimi aslında C2, C3 ve C4 hamurların kullanıldığı geçen yıla göre bir kademe daha yumuşak. 2019 yarışında pilotların çoğu tek pit stop yaptı. Sıralamaya giren 15 pilottan sadece beşi iki pit stop yaptı ve bunda da güvenlik aracının etkisi büyük oldu.

Sol ön lastiğin en çok zorlandığı viraj

En zorlu viraj olarak bilinen sol yönlü “Turn 3”, 750 metrelik sabit yarıçapıyla en çok sol ön lastiği çalıştırıyor. Pistin geri kalanı ise çoğunlukla yavaş veya orta hızlı 90 derecelik virajlardan oluşuyor. Olimpik Parkın çevresinde inşa edilen Soçi bu nedenle şehir pisti hissi veriyor.

Pirelli, Soçi’ye serinin en yumuşak lastiklerini getiriyor

Mugello’da serinin en sert lastiklerinin kullanılmasından iki hafta sonra Pirelli şimdi de Soçi’ye serinin en yumuşak lastiklerini getiriyor: C3 hamurlu P Zero Beyaz sert, C4 hamurlu P Zero Sarı orta ve C5 hamurlu P Zero Kırmızı yumuşak.
Lastikleri pek zorlamamasıyla bilinen Soçi pistinin düzgün asfalt yüzeyi, bu kararda etkili oldu.
Soçi’de havanın genellikle ılıman olması ve yüksek enerjili fazla viraj olmaması nedeniyle P Zero F 1 serisinin en yumuşak lastikleri ideal seçim oluyor.

Otomobiller çok hızlandı!

Pirelli F1 ve Otomobil Yarışları Direktörü Mario Isola, Soçi pistine ilişkin ve takımların pazar günü uygulayacakları olası stratejileri hakkında bilgiler verdi. Isola’nın görüşleri şöyle:“Rusya Grand Prix, geçen yılla aynı döneme denk gelen ve orijinal takvimdeki yerini koruyan oldukça az sayıdaki yarıştan biri. Öte yandan, ilave hız kazandırmak ve lastik stratejisini biraz daha zorlamak için geçen seneye göre bir kademe daha yumuşak lastikler seçtik.

“Soçi lastikleri pek zorlamayan bir pist”

İlk kez 2019’da tanıtılan azaltılmış diş derinliği sayesinde bu yılın daha yumuşak C3, C4 ve C5 seçimi, pilotları yarış boyunca lastikleri yönetmek zorunda bırakmadan her üç hamuru da kullanmaya teşvik edecek diye düşünüyoruz. Geçen yıl stratejinin dengelemeden ciddi anlamda etkilendiği ve ayrıca 2020 otomobillerinin tüm zamanlardan daha hızlı olduğu dikkate alındığında takımlar bu yılın Rusya Grand Prix yarışına bazı bilinmezliklerle gelecek. Bununla birlikte, Soçi lastikleri pek zorlamayan bir pist; dolayısıyla tek pit stoplu bir yarış görmemiz yine de mümkün. Takımlar, bunun en hızlı seçenek olup olmadığını serbest antrenman sırasında çözecek. Takımların mümkün olan her durumda tek pit stop hedeflediği düşünüldüğünde bunun popüler seçim olmasını bekliyoruz.”