Formula 1 Rusya GP’sini kim kazanacak?

2932
Formula 1 Rusya GP'sini kim kazanacak?

Formula1’de şampiyonluk yolundaki son virajlardan birisi de Rusya GP’si. Peki Rusya GP’sini kazanmaya en yakın pilot kim, işte detaylar!

Formula 1 2019 sezonunun 16. yarışı olan Rusya GP’sini kim kazanacak? Leclerc mi, Hamilton mı, Vettel mi, yoksa yarışa cezalı başlayacak Verstappen mi?..

Leclerc ve Hamilton daha avantajlı

Yapılan tahminlere bakıldığında Leclerc ve Hamilton’ın şansı eşit gözüküyor. Teknik ekibin taktiği ve pilotların az hata yapması sonucu önemli oranda etkiliyecek. Burada Leclerc Ferrari’nin ivme kazanan performansını kullanacak. Ancak Hamilton tecrübesiyle bu güç farkını minimize etmeye çalışacak. Lastik konusu ve pit stoplar da önemli bir etken olacak. Leclerc avantajlı görünüyorsa da, Vettel ile girdiği çekişme konsantrasyonu üzerinde etkili olabilir. Sıralama turları ve antrenmanlarda bunu belli etmeyen Leclerc, yarış sırasında başka bir formata geçiyor ve kafasını gereksiz konulara takıyor. Bu onun en büyük dezavantajı. Bu konuda gayet sakin olan Hamilton, tecrübesiyle yarışın bence şansı en yüksek pilotu. Çünkü Hamilton’ın avantajları oldukça fazla. Yarış sırasında en özgür davranan pilot. Dönem dönem teknik ekibe o taktik veriyor, neredeyse. Çünkü yarışı iyi okuyor.

Vettel ne yapar?

Ferrari’nin kağıt üzerinde 1 numaralı pilotu olarak gözüken Vettel, aslında garajdan eskisi gibi manevi destek görmüyor. Teknik ekip bariz bir şekilde Leclerc’e oynuyor. Bu belli edilmiyorsa da yarışa yansıyor. Vettel’i sevin sevmeyin, o çok deneyimli ve değerli bir pilot. Ferrari garajının taktiksiyenleri böyle devam ederlerse korkarım Vettel’in sonu Alonso gibi olur ve Formula 1 bir değeri daha kaybeder. Rusya’da Vettel ne yapar?.. Eğer Vettel’in kullandığı Ferrari ile Leclerc’in kullandığı Ferrari ayni güç ve teknik detaylara sahipse; (ki ben buna pek inanmıyorum) Vettel burada sürpriz yapabilir. Çünkü farkettiyseniz, Vettel ‘Ya hep ya hiç’ taktiği uyguluyor, artık.

Verstappen sürprizi olabilir mi?

Hayır çok zor!.. Bir podyum ihtimali bile yüzde 50 civarında… Evet Honda epey hızlandı. Verstappen’de çok hırslı ama, önler alev alev, adeta yanıyor. Sezonun ilk bölümünde Ferrari bocalamıştı. Ancak ikinci bölümün başlamasıyla karşımızda çok farklı bir Ferrari var. Sezonun geri kalan bölümünün her yarışı Ferrari-Mercedes savaşına sahne olacak. Arada bir Verstappen aradan sıyrılabilir, ama bu sezon ondan öteye gitme şansı pek yok.

Renault’nun rakibi Renault

Pilotlar şampiyonası için üst sıralar stres bombaları altında yarışırken orta sıralarda da Markalar Şampiyonası için büyük bir mücadele var. Markalar Şampiyonası’nda 5. sırada bulunan Renault, motor desteğini verdiği McLaren ile dördüncülük için mücadele ediyor. Bu arada duymayanlar için hatırlamakta fayda var; Renault 2020 sezonundan sonra McLaren’e motor desteği vermeyecek. McLaren yoluna Mercedes ile devam edecek. Rusya GP’sinde de gözler Renault ve McLaren pilotları üzerinde olacak. Her iki takımın pilotları da takımlarına puan kazandırmak için mücadele edecek.