Formula 1’de Final Günü: Mercedes mi, Ferrari mi?

2063

Bugün (Pazar) Formula 1’de perde Abu Dabi’de kapanıyor. 2017 sezonunu hem markalarda hem de pilotlarda şampiyon olarak tamamlayan Mercedes AMG Petronas, Abu Dabi de ne yapacak? Yarışı Mercedes mi, Ferrari mi kaznacak?

Dün yapılan sıralama turlarında ilk iki sırayı Mercedes pilotları almıştı. Ferrari, Vettel ile ikinci sırada start alacak. Sezonun diğer güçlü ekibi Red Bull ise Daniel Ricciardo ile 4. sıradan start alıyor.

Final yarışında Mercedes mi, Ferarri mi kazanacak?

Gözler sezonun son yarışı olan Yas Marina Pisti’nde yapılacak sezonun son yarışı olan Abu Dabi Grand Prixsinde. Aslında final yarışı Mercedes için sadece gövde gösterisi yarışı niteliğinde. Çünkü sezon bitmeden hem sürücüler, hem de markalar şampiyonluğunu aldı.

Asıl merak edilen Ferrari pilotlarının ne yapacağı. Bu yarış Ferrari için bir prestij yarışı. Bu sezona iyi başlayan ancak, sezon ortasından itibaren  sürekli gerileyen Ferrari, tecrübeli pilotları Vettel ve Raikkonen’in çabalarına rağmen beklenen sonuca ulaşamadı.

Herkes son kozunu oynayacak

Yas Marina Pisti’nde bugün gerçekleşecek 2017 Formula 1 sezonunun son yarışı olan Abu Dabi Grand Prix’si, toplam 55 turdan oluşuyor. Pilotlar toplamda 305.355 km’ kat edecek.

Mercedes, şampiyonada Bottas’ı ikinci yapmak için elinden geleni yapacak. Matematiksel olarak 280 puanlı Bottas’ın sezonu 302 puana sahip Vettel’in önünde kapaması mümkün. Yarış bir anlamda Vettel ve Bottas arasında geçecek. İlk raund Bottas’ın. Çünkü yarışa en önde başlayacak. Vettel ise 3. sıradan.

Her yönüyle Formula 1 severler bugün final yarışına yakışır bir mücadele  izleme fırsatı bulacak.